гаупвахта

Особливості тримання військовослужбовців на гауптвахті

Чисельність військовослужбовців в Україні значно збільшилась після початку повномасштабної збройної агресії російської федерації. Закономірно збільшилась і кількість правопорушень, що вчиняються у військовій сфері. Одним із місць куди потрапляють військовослужбовці після вчинення протиправних дій є гауптвахта. 

Наразі суди все частіше відправляють військовослужбовців на гауптвахту:  

  • Вироком Соснівського районного суду м. Черкаси від 16.08.2022 у справі № 712/5920/22 військовослужбовця визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України (Самовільне залишення військової частини або місця служби) та призначено йому покарання у вигляді 3 місяців арешту з утриманням на гауптвахті (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105742543).
  • Ухвалою слідчого судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 11.08.2022 у справі № 202/4721/22 застосовано відносно військовослужбовця, підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України (Непокора), запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на гауптвахті до 05.10.2022 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105677553). 
  • Постановою Солом`янського районного суду м. Києва від 15.08.2022 у справі № 760/10289/22 військовослужбовця визнано винуватим у вчиненні військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП (Розпивання алкогольних напоїв) і накладено на нього адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті на строк десять діб (https://reyestr.court.gov.ua/Review/105732411). 

Що таке гауптвахта? 

Ключовими нормативними актами, які визначають особливості утримання військовослужбовців на гауптвахті є Порядок тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців (надалі – Порядок, https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0038-21#n2), а також Додаток 12 до Статуту гарнізонної та вартової служби ЗСУ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/550-14#Text). 

Гауптвахта – це спеціальне приміщення, обладнане в будівлі органу управління ВСП (підрозділу ВСП в гарнізоні) для виконання покарання щодо військовослужбовців, засуджених до арешту, військовослужбовців, на яких накладено адміністративне стягнення у виді арешту з утриманням на гауптвахті, тримання узятих під варту та затриманих військовослужбовців, або приміщення (намет), яке може тимчасово обладнуватися на полігонах, у навчальних центрах та районах виконання ЗСУ завдань за призначенням. 

Отже, військовослужбовці можуть потрапити на гауптвахту у випадках: 

  • Призначення покарання за вчинення злочину у вигляді арешту;
  • Призначення адмін. стягнення у вигляді арешту з утриманням на гауптвахті; 
  • Застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою;
  • Затримання у передбачених законом випадках (наприклад затримання військовослужбовців без документів до встановлення особи). 

Зверну увагу, що гауптвахту не слід плутати із дисциплінарним батальйоном. 

Чим обладнуються гауптвахти? 

Згідно Порядку, на гауптвахті мають бути, зокрема: – загальні й одиночні камери; – кімнати для тимчасово затриманих військовослужбовців; – кімната для допиту; – їдальня; – кімната для вмивання та туалети; – душова кімната (місце, обладнане душовою кабіною); – прогулянкові камери (майданчик для прогулянок) тощо. 

Загальні й одиночні камери обладнуються відгородженими санвузлами з дверцятами, умивальниками з проточною гарячою і холодною водою, примусовою механічною вентиляцією з можливістю подачі теплого повітря в холодну пору року.

У камерах мають бути ліжка з дерев’яним лежаком, тумбочки, столи, лави (табурети), полиці для книг. Загальне освітлення камер повинно бути достатнім для того щоб військовослужбовці могли читати без шкоди для здоров’я. Температура в камерах під час опалювального сезону повинна бути не нижче 18 °С.

Правовий статус військовослужбовців, які тримаються на гауптвахті

Права та обов’язки військовослужбовців встановлено розділами IX – XІІ Порядку, а також відповідними нормами Кримінально-виконавчого кодексу України, Закону України «Про попереднє ув’язнення», Кодексу України про адміністративні правопорушення та іншими нормативними актами. 

При цьому, правовий статус відрізняється в залежності від підстави утримання (засудження, тримання під вартою, арешт за КУпАП, затримання). Розглянемо детальніше права та обов’язки осіб, які узяті під варту на гауптвахті.

Права: 

  • на щоденну прогулянку тривалістю одна година. Під час прогулянок узятим під варту військовослужбовцям дозволяється палити. 
  • на восьмигодинний сон у нічний час, під час якого не допускається залучення до участі в процесуальних та інших діях, за винятком невідкладних випадків;
  • спати та лежати вдень на ліжках з дозволу начальника гауптвахти;
  • одержувати посилки (передачі) і бандеролі та грошові перекази;
  • на закупівлю протягом місяця за безготівковим розрахунком продуктів харчування і предметів першої необхідності на суму до одного мінімального розміру заробітної плати та без обмежень – письмового приладдя, газет, літератури (крім такої, що пропагує насилля, міжнаціональну ворожнечу або порнографічного змісту);
  • користуватися телевізорами, одержаними від родичів або інших осіб та інші права, визначені Порядком.

Обов’язки: 

  • бути ввічливими у стосунках між собою та з посадовими особами ВСП і чергової зміни;
  • додержуватися розпорядку, установленого на гауптвахті, виконувати законні вимоги адміністрації гауптвахти та чергової зміни;
  • дотримуватися санітарно-гігієнічних правил, мати охайний зовнішній вигляд, підтримувати чистоту в камерах;
  • проводити по черзі, встановленій начальником гауптвахти, прибирання камер, в яких тримаються та інші обов’язки, визначені Порядком. 

Порядок вимагає щоб у коридорі гауптвахти був інформаційний стенд із зазначенням прав, обов’язків, заборон і обмежень військовослужбовців, а також єдиного телефонного номера системи надання безоплатної правової допомоги, телефонних номерів гарячих ліній Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та відповідної прокуратури та Державного бюро розслідувань.

Листування, ведення телефонних розмов, одержання посилок (передач) і бандеролей та побачення, короткочасні виїзди за межі гауптвахти 

Засуджені, узяті під варту та заарештовані військовослужбовці мають право одержувати і відправляти листи та телеграми без обмеження їх кількості.

Кореспонденція, яку особи, засуджені, узяті під варту, та заарештовані військовослужбовці адресують Уповноваженому ВРУ з прав людини, Європейському суду з прав людини, а також іншим відповідним органам міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноваженим особам таких міжнародних організацій та прокуророві, перегляду не підлягає і надсилається протягом доби з часу її подання. 

Користування глобальною мережею Інтернет засуджених та заарештованих військовослужбовців здійснюються під контролем начальника гауптвахти або начальника чергової зміни без обмеження їх кількості. Телефонні розмови та користування глобальною мережею Інтернет оплачуються з особистих коштів засуджених та заарештованих військовослужбовців. 

У передбачених законодавством випадках отримання засудженим, узятим під варту військовослужбовцем посилок (передач) і бандеролей здійснюється на підставі письмової заяви відвідувача про передачу на ім’я начальника органу управління ВСП. 

Засудженим (заарештованим) військовослужбовцям надаються побачення з родичами, захисниками, адвокатами, представниками та іншими особами. Засуджені військовослужбовці мають право на побачення: короткострокові тривалістю до чотирьох годин і тривалі – до трьох діб. Дозвіл на побачення узятих під варту військовослужбовців з родичами або іншими особами надає начальник органу управління ВСП лише з письмового дозволу слідчого або суду, які здійснюють кримінальне провадження, не менше трьох разів на місяць. 

У виняткових випадках засудженим військовослужбовцям може бути надано право виїзду за межі гауптвахти на території України. Виняткові обставини: смерть або тяжка хвороба близького родича, що загрожує життю хворого; стихійне лихо, що спричинило значну матеріальну шкоду засудженому військовослужбовцю або його сім’ї; одержання медичної допомоги, якщо таку допомогу не може бути надано в закладах охорони здоров’я ЗСУ.

Замість висновку

Потрапити на гауптвахту – ситуація не з приємних. Обмеження для військовослужбовців під час перебування на гауптвахті достатньо серйозні. Вчиняючи правопорушення, військовослужбовці повинні усвідомлювати ризик надалі потрапити, як кажуть в народі, на «губу». Разом з цим, адміністрація гауптвахти має дотримуватися встановленого порядку тримання військовослужбовців, не порушувати їх права, виконувати законні вимоги. 

Для отримання індивідуальної безкоштовної консультації щодо тримання військовослужбовців на гауптвахті звертайтесь до адвокатів волонтерського руху за вказаними на сайті контактами.

Адвокат

Іван Костюк


Костюк Іван

Адвокат. White collar crime, захист бізнесу, внутрішні корпоративні розслідування, питання антикорупційного законодавства.