донор

Суд зобов’язав військову частину провести службове розслідування за фактом захворювання

Відповідно до обставин справи, військовослужбовець звернувся до суду у зв’язку із тим, що військова частина не провела службове розслідування за фактом його захворювання, що в свою чергу стало підставою для неправильного висновку військово-лікарської комісії про причинний зв’язок такого захворювання.

Він зазначив, що брав безпосередню участь у бойових діях. Саме в цей період відбулося суттєве погіршення стану здоров`я, а саме: проявився сильний біль в пахвинних ділянках та кульшових суглобах та в подальшому було діагностовано двохсторонній коксартроз ІІ-ІІІ ступеня.

При перевірці стану здоров`я та наявних виписок було встановлено, що такий діагноз має бути пов`язано із захистом Батьківщини, однак за відсутності довідки за результатами службового розслідування, комісія не могла встановити вказаний причинний зв’язок.

Таку бездіяльність військова частина пояснила тим, що захворювання не відносяться до категорії, які є підставами для проведення службового розслідування, а тому відсутні підстави проведення службового розслідування.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що відповідно до Наказу Міністерства оборони України від 27 жовтня 2021 року № 332 затверджено Інструкцію про розслідування та облік нещасних випадків з військовослужбовцями, професійних захворювань і аварій у Збройних Силах України (далі Інструкція №332) розслідування проводиться у разі виникнення нещасного випадку, а саме обмеженої в часі події або раптового впливу на військовослужбовця небезпечного фактора чи середовища за наявності ознак того, що випадок стався під час виконання ним обов`язків військової служби, унаслідок чого зафіксовано шкоду здоров`ю, зокрема, від одержання ним поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострого професійного захворювання і гострого професійного отруєння, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, отримання інших ушкоджень унаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрус, зсув, повінь, ураган тощо), контакту з представниками тваринного і рослинного світу, комахами, іншими представниками флори і фауни (далі – нещасні випадки), які призвели до звільнення від виконання обов`язків військової служби військовослужбовця на один день і більше, а також у випадку смерті військовослужбовців під час виконання ними обов`язків військової служби. До гострого професійного захворювання належить захворювання, що виникло після одноразового (протягом не більше однієї доби) впливу на військовослужбовця під час виконання обов`язків військової служби шкідливих факторів середовища фізичного, біологічного та хімічного характеру (в тому числі інфекційні, паразитарні, алергійні захворювання). Причинами гострих професійних отруєнь є шкідливі речовини гостроспрямованої дії.

У зв’язку із наведеним, суд визнав бездіяльність військової частини, яка полягає у непроведенні службового розслідування, протиправною та зобов’язав провести таке розслідування.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим.

Детальніше: рішення Волинського окружного адміністративного суду від 05 червня 2024 року у справі № 140/3196/24


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.