Історія створення та наша діяльність

Цей рух був створений за підтримки Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного.

Історія створення руху адвокатів

Військова агресія російської федерації проти України докорінно змінила життя нашої країни, поставивши під загрозу існування не тільки України як вільної та незалежної держави, але й існування українців як нації. Завдяки нашій згуртованості та незламності ця загроза не справдилась, українці об’єднались навколо спільної справи – захисту та збереження власної Батьківщини. Сотні тисяч добровольців поповнили лави Збройних Сил України та взяли на себе весь тягар стримування збройної агресії варварів. Надійним тилом для нашої армії став волонтерський рух, який охопив не тільки сферу матеріально-технічного забезпечення, але і сферу послуг.

За ініціативи  активної частини адвокатської спільноти, яку підтримав Головнокомандувач Збройних Сил України, в квітні 2022 року було створено волонтерський рух «Адвокати ЗСУ», який вже другий рік розвивається і працює самостійно. Більше ніж пів тисячі адвокатів об’єднались задля захисту прав, свобод та законних інтересів військовослужбовців, членів їх родин та членів добровольчих формувань територіальних громад. Охочі допомагати приєднуються до руху і сьогодні. При приєднанні до руху кожен кандидат проходить перевірку, з’ясування ідентифікаційних даних особи та права на здійснення адвокатської діяльності.

Сфера діяльноті адвокатів

Спільними зусиллями адвокатів волонтерів було створено чат-боти в Telegram і Viber для оперативного отримання звернень військових, офіційний сайт для розміщення самих актуальних новин, консультацій та зразків документів щодо порядку несення військової служби. На сьогодні вже більше ніж 7000 заявників вже отримали комплекс безплатних адвокатських послуг та влагодили свої питання.

Узагальнюючи свою практику актив волонтерського руху Адвокатів ЗСУ напрацював ряд пропозицій щодо внесення змін до чинного законодавства з питань правового врегулювання статусу членів добровольчих формувань територіальних громад, правил перетину кордону, вдосконалення процедури проходження військово-лікарської комісії тощо.

Задля популяризації напрацьованої практики та поширення отриманого досвіду членами руху було проведено ряд онлайн та офлайн заходів з найбільш проблемних та актуальних тем, таких як: соціальне забезпечення військовослужбовців, гарантії захисту трудових прав мобілізованих, державна реєстрація геномної інформації людини, проблеми проходження військово-лікарської комісії та порядку оскарження її результатів, проблемних питань, пов’язаних із посиленням кримінальної відповідальності військових тощо.

На офіційному сайті руху зібрано комплекс готових консультацій по самим популярним категоріям: грошове забезпечення, одноразові грошові допомоги, проходження військово-лікарської комісії, звільнення, подання рапортів, оскарження дій командира, самовільне залишення частини, отримання статусу учасника бойових дій, питань соціального забезпечення, військових правопорушень та багато іншого. Для юристів та адвокатів, які практикують військове право, також є розділ судової практики, де адвокати руху діляться напрацьованим досвідом.

Періодично сайт також поповняється новинами, пов’язаними зі змінами у чинному законодавстві, які зачіпають права та обов’язки військовослужбовців.

Сфера надання адвокатських послуг

До адвокатів волонтерського руху найбільше звернень надходить щодо допомоги в пошуку зниклих безвісти, супроводу отримання одноразової грошової допомоги, роз’яснення щодо порядку звільнення, отримання відпустки, нарахування бойових, невиплати грошового забезпечення в належному розмірі, порядку проходження військово-лікарської комісії, допомоги в написанні та подачі рапортів, заяв, скарг та звернень, захисту в кримінальних провадженнях та багото інших.

Серед адвокатів волонтерів існує поділ за спеціалізацією. Є адвокати, діяльність яких вузькопрофільна, а є адвокати, які є спеціалістами в багатьох сферах права. Тому весь спектр запитів на вирішення тих чи інших правових питань Адвокати ЗСУ в змозі охопити, будь то військове право, кримінальне право, сімейне, чи міжнародне.

Тому адвокати надають допомогу не тільки у розв’язанні питань, пов’язаних з несенням військової служби. Консультації також надаються у зв’язку зі спадкуванням, одруженням, розлученням, стягненням аліментів, оформленням опіки, встановлення в судовому порядку фактів, що мають юридичне значення, стягнення невиплаченої заробітної плати, виїзду за кордон та інших питань.

Порядок звернення до адвокатів

Військові мають змогу звернутись до волонтерського руху для розв’язання правової проблеми через чат-боти Telegram, Viber, електронну пошту, сторінку на Facebook та через офіційний сайт. Звернення направляється адвокату, який безпосередньо зв’язується з заявником і працює з ним особисто.

При першому спілкуванні з адвокатом вирішується суть звернення та порядок оформлення правовідносин і надання повноважень адвокату на представництво інтересів: письмовий договір, усний договір чи довіреність. 

Для надання повноважень адвокату на представлення інтересів військовослужбовця необхідно укласти договір в письмовій формі. У разі знаходження військовослужбовця в зоні бойових дій або місцевості, де немає можливості обмінятись поштовою кореспонденцією оперативно, договір може бути укладений в усній формі або в письмовій з будь-якою особою на користь та в інтересах військовослужбовця (необхідно тільки вказати контактні дані друга, родича, дружини).

В сучасних умовах велику кількість питань адвокати допомагають вирішувати онлайн. Не важливо де знаходиться військовий, а де адвокат. Питання, які не потребують присутності адвоката, це як правило питання щодо складання документів (рапортів, заяв, скарг), роз’яснення порядку звернення за отриманням статусу учасника бойових дій, підготовка пакета документів для звільнення, для проходження ВЛК, для оскарження постанови військово-лікарської комісії, для отримання одноразової грошової допомоги, для подання рапорту з питань проходження військової служби, для переведення тощо.

Не виключенням є і звернення з питань представництва інтересів військових в судових органах та органах військової служби правопорядку. З огляду на широку географію волонтерського руху адміністратор знаходить адвоката в потрібній місцевості, який особисто буде присутнім в судовому засіданні або в органах військової служби правопорядку.

420

адвокатів

26011

звернень

25755

опрацьовано

256

в роботі

Нас підтримують

Відгуки клієнтів