Подання заяви до Європейського суду з прав людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини запустила роботу онлайн ресурсу, який допомагає постраждалим від російської агресії швидко і безкоштовно сформувати заяву для подачі в Європейський суд з прав людини. Сформувати заяву можна слідуючи підказкам за цим посиланням.

Строки подання та вартість

Строк звернення до суду становить лише 4 місяці з дати порушення права. До того ж, росія вже не є учасницею Ради Європи. Необхідно встигнути подати заяву до 16 січня 2023 року, бо потім надання компенсацій буде призупинено.

Суд розглядає справу безкоштовно. На заявника покладаються лише витрати за пересилання скарги до Франції — це орієнтовно 300-600 грн.

В яких випадках варто звертатись до ЄСПЛ

У разі вбивства близьких, поранення чи катування, незаконного затримання чи руйнування майна. Вибиті вікна у машині чи квартирі також є приводом для звернення до суду. Ці всі випадки описано у Конвенції про захист прав та основоположних свобод і додаткових протоколах до неї.

Розмір компенсацій та строки розгляду справи

Якщо суд встановить порушення Конвенції у даному випадку, росія виплатить компенсацію. Коли рішення набуде законної сили, Міністерство юстиції України відправить вам лист із коротким змістом судового рішенння та інструкцією щодо подальших дій.

Заявник може отримати майнову, матеріальну та моральну компенсацію. Майнова компенсація виникає у разі знищення майна і доведення факту відповідальності росії за це руйнування.

Матеріальна компенсація охоплює витрати заявника на правову допомогу, проведення експертиз, судового збору до національних судів.

Моральна шкода визначається ЄСПЛ відповідно до обставин справи та судової практики. У середньому її розмір становить від 5000 до 30000 євро.

Встановлених строків розгляду немає, але зазвичай такі справи розглядаються від 1 року. Вірогідність отримання компенсації є доволі високою. У 2021 році ЄСПЛ визнав порушення прав людини у понад 90% справ проти росії.

Пакет документів

Перелік документів у кожній справі є індивідуальним та залежить від обставин справи.

Але загалом необхідно мати:

  • докази фактів порушень прав та причетності росії (фото, відео, пояснення свідків, роздруківки заяв представників державних чи міжнародних органів)
  • факт звернення до правохоронних органів України та росії (витяг з ЄРДР та скріншот заяви до Слідчого комітету РФ)
  • документ, що підтверджує особу заявника (копія паспорта чи іншого подібного документа)
  • документ щодо права власності на пошкоджене майно
  • документ щодо факту руйнування чи пошкодження майна, смерті родича, завдання тілесних ушкоджень.

Юридичний супровід справи в ЄСПЛ

На початковому етапі вам адвокат не потрібен, якщо ви самостійно склали заяву та зібрали пакет документів, що підтверджує ваші вимоги. Звернутись до суду ви можете і самостійно.

Втім, допомога адвоката стає необхідною, коли суд повідомить росію про справу. Адвокат може допомогти підготувати правові заперечення та позиції англійською чи французською мовою. Адвоката ви обираєте самостійно на власний розсуд.

Безкоштовні консультації військовослужбовцям, добровольцям ТРО та ДФТГ, а також членам їх родин, наша організація надасть безкоштовно. Безкоштовну консультацію також можна отримати у відділеннях Української гельсінської спілки з прав людини.