Суд зобов’язав військову частину прийняти рішення про звільнення військовослужбовця у зв’язку із наявнсітю дружини із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи

Згідно обставин справи у військовослужбовця у зв`язку із встановленням дружині третьої групи інвалідності виникла необхідність у звільненні з військової служби для наданні їй допомоги. Він подав командуванню військової частини рапорт про звільнення з військової служби на підставі підпункту г) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «про військовий обов`язок та військову службу». Однак, отримав відмову з тих мотивів, що наявність дружини з інвалідністю ІІІ групи не є підставою для звільнення з військової служби.

У вказаній нормі зазначено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби у зв’язку із наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив, що чоловік є військовослужбовцем, проходить військову службу у воєнний час за призовом під час мобілізації; перебуває у сімейних обставини, передбачених законом має дружину із числа осіб з інвалідністю; не бажає продовжувати військову службу, про що подав рапорт начальнику.

Наведені обставини свідчать про те, що військовослужбовець безальтернативно підлягає звільненню з військової служби на підставі абзацу п`ятого підпункту “г” пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону №2232-XII.

Отже, відмова військової частини звільнити його із військової служби є очевидно протиправною, оскільки військовослужбовець відповідає вичерпному перелік умов, яким повинен відповідати військовослужбовець для прийняття позитивного рішення за його рапортом. В цій ситуації у військової частини немає дискреційних повноважень, оскільки закон не передбачає будь-яких альтернативних варіантів рішення за наслідками вирішення рапорту військовослужбовця за встановлених судом обставин.

Адвокат Лихачов Роман


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.