суд

Суд визнав невинуватим чоловіка в ухиленні від мобілізації через неправильне оформлення документів працівниками ТЦК 

Згідно обставин справи, чоловік, ніби-то перебуваючи в приміщенні пункту постійного збору військовозобов’язаних, та будучи визнаним придатним до військової служби за результатом медичного огляду військово-лікарською комісією (далі – ВЛК), отримав контрольний талон мобілізаційного розпорядження, в якому проставив свій особистий підпис, та згідно якого, його зараховано для відправки на військову службу в команду для відправки до військової частини.

Однак, на зазначену в повістці дату та час для відправки у команду він ніби-то не прибув без поважних на те причин. 

Дії чоловіка кваліфіковані за ст. 336 Кримінального кодексу України, а саме ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації.

В судовому засіданні обвинувачений вину не визнав, та показав суду, що 26 лютого 2022 року він приїхав з м. Києва, де перебував на заробітках, додому в с. Топчино. Того дня, він зайшов у магазин та при виході із нього був затриманий працівниками поліції та доставлений у приміщенні пункту постійного збору військовозобов`язаних, де була присутня ВЛК. Однак, жодного медичного огляду він не проходив. У нього тільки запитали, чи він хворіє на якісь захворювання, на що він повідомив, що хворіє та має вроджену ваду серця та проблеми із психікою. Крім того, зазначив, що він повідомляв ВЛК, що перебуває на обліку у лікаря-нарколога. Також, він повідомив працівників, що оскільки він хворий, а тому не придатний до військової служби. Пробувши декілька годин в пункті його відпустили додому, вручивши тільки пропуск, який надає можливість вийти із пункту та повідомили, що йому необхідно з`явитися на наступний день. Проте, на яку саме годину йому необхідно з`явитися не повідомили, та жодного письмового повідомлення йому не вручили. Мобілізаційне розпорядження він не отримував та втакому, свій підпис не проставляв. Разом з тим, жодного акту про те, що він відмовляється від отримання мобілізаційного розпорядження, працівники не складали.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав невинуватим чоловіка та виправдав його, оскільки в мобілізаційному розпорядженні дійсно не зазначено протягом якого часу необхідно з`явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП). З контрольного талону мобілізаційного розпорядження вбачається, що в ньому наявний підпис, проте відсутня дата та час отримання мобілізаційного розпорядження.

Таким чином, була порушена процедура щодо виклику особи належного вручення йому мобілізаційного розпорядження.

Крім цього, було встановлено працівниками ТЦК та СП була допущена технічна помилка при заповненні мобілізаційного розпорядження, а також акт про відмову в отриманні повістки працівниками  не складався. 

Тобто, жодних доказів того, що чоловік був завчасно та належним чином повідомлений саме про місце, час явки для відправки до військової частини для проходження військової служби за мобілізацією, а також доказів того, що він відмовився від отримання повістки не надано.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано адвокатом приймальні  Української Гельсінської спілки з прав людини Романом Лихачовим

Детальніше: вирок Тячівський районний суд Закарпатської області у справі № 307/1957/22 від 28 листопада 2023 року.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.