Суд визнав невинним військового за відмову виконати наказ
Відповідно до обставин справи, військовослужбовець через стан здоров’я був переведений до іншої військової частини, в якій мав отримати направлення на долікування. Однак, у зв’язку із відсутністю печатки, змушений був декілька днів чекати видачу вказаного документу. За цей час на черговому шикуванні невідома йому особа зачитала наказ про вибуття військовослужбовців, в тому числі і його, в зону проведення бойових дій. Від виконання наказу чоловік не відмовлявся, однак повідомив капітана, що через стан здоров’я не може його виконати. Капітан сказав ще раз написати рапорт.
У зв’язку із цим військовослужбовець подав рапорт на ім’я командира військової частини про те, що він не в змозі виконати зазначене розпорядження, оскільки є обмежено придатним до військової служби та є особою з інвалідністю.
Після цього, очікував відповідь. Однак, відразу на другий день було розпочате розслідування за фактом
невиконання ним наказу начальника.
Дії чоловіка органом досудового розслідування кваліфіковано за ч. 4 ст. 402 КК України, як непокору, тобто відкриту відмову виконати наказ начальника, вчинену в умовах воєнного стану.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив невинуватість військовослужбовця, зазначивши, що для кваліфікації дій особи за ч. 4 ст. 402 КК України необхідна наявність ознаки відкритої відмови. Однак, під час розгляду справи встановлено, що чоловік поставив підпис під розпорядженням і тільки після цього в особистому порядку повідомив командира про неможливість виконання такого розпорядження, а не відмову від його реалізації. Вказане виключає наявність ознаки відкритої відмови та прямого умислу на вчинення непокори.
Таким чином, чоловік діяв відповідно до ст. ст. 37, 254 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, згідно з якими, якщо військовослужбовець розуміє, що він неспроможний виконати наказ своєчасно та у повному обсязі, він про це зобов`язаний доповісти вищезазначеним особам негайно; військовослужбовці зобов`язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов`язаний направити хворого до медичного пункту частини.
Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим
Детальніше: вирок Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області у справі №345/2118/22 від 23 жовтня 2023 року.