Роз’яснення щодо порядку обліку та використання трофейної зброї членами добровольчих формувань територіальної громади
Все озброєння, військове і господарське майно, кинуте противником або захоплене нашими військами на полі бою, в населених пунктах, на залізничних станціях, вважається трофеями. Все захоплене у супротивника трофейне озброєння і майно є власністю держави.
Частиною Першою ст. 263 Кримінального кодексу України, передбачена відповідальність за носіння, зберігання, придбання, передачу чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу.
Зафіксовані непоодинокі випадки відкриття кримінальних поваджень та факти вилучення трофейної зброї у членів ДФТГ правоохоронними органами. З метою врегулювання вказаного питання, надаємо наступні роз’яснення.
Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України «Про основи національного спротиву», стрілецька зброя, інші види озброєння добровольчих формувань територіальних громад та боєприпаси до них зберігаються відповідно до вимог законів України “Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України”, “Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України” у військових частинах Сил територіальної оборони Збройних Сил України за територіальним принципом.
Порядок обліку зброї, в тому числі визначений Інструкцією з обліку військового майна у Збройних Силах України затвердженої Наказом Міністерства оборони України №440 від 17.08.2017 із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства оборони№ 373 від 10.07.2019, № 327 від 14.09.2020( далі-Інструкція).
Відповідно до п.3 Розділу Х Інструкції, трофейне майно в службах забезпечення органів військового управління обліковується за окремими обліковими регістрами
Відповідно до п.21 Розділу Х Інструкції, приймання трофейного майна, зібраного в районах бойових дій, здійснюється комісією військової частини з оформленням акта приймання-передачі військового майна, який складається по кожному виду майна у двох (трьох) примірниках. Перший примірник залишається у відповідній службі забезпечення військової частини, другий – передається до фінансово-економічного органу військової частини, третій – надається до служби забезпечення органу військового управління. У разі якщо забезпечення військової частини військовим майном організовано через ПТЗВ центру забезпечення, третій примірник цього акта направляється до центру забезпечення.
До центру забезпечення або в його польові відділення (відокремлені відділи) зберігання трофейне майно приймається комісією центру забезпечення за актом приймання-передачі військового майна, який складається за участю здавальника або на підставі нарядів на видавання (приймання) служби забезпечення органу військового управління. У підрозділі зберігання і обліково-операційному підрозділі (ПТЗВ) це майно обліковується в окремих облікових регістрах.
Відпускання (відвантаження, відправлення) трофейного майна з центру забезпечення вантажоодержувачам здійснюється за окремо оформленими документами на підставі нарядів на видавання (приймання), рознарядок або інших розпорядчих документів начальників служб забезпечення органів військового управління.
З метою уникнення непорозумінь з правоохонними органами рекомендуємо членам ДФТГ про випадки виявлення трофейної зброї повідомляти командира ДФТГ. Командирам ДФТГ організовувати збір та передачу трофейної зброї до військової частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України в оперативному підпорядкуванні якої перебуває ДФТГ, для обліку і легалізації, після чого трофейна зброя може бути передана військовими частинами членам ДФТГ для виконання завдань територіальної оборони.