зброя

Право цивільних осіб на застосовування зброї

У період дії воєнного стану в Україні цивільні особи можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії російської федерації та/або інших держав. 

В цій статті ми розглянемо застосування зброї цивільними особами саме в період дії воєнного стану і саме для відсічі збройній агресії проти України.

До цивільних осіб законодавством віднесено:

 • громадян України; 
 • іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України.

Вищезазначені цивільні особи можуть отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї для прийняття участі у відсічі збройної агресії. А громадяни України можуть застосовувати власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану зброю та бойові припаси до неї.

Застосування цивільними особами вогнепальної зброї, отриманої у встановленому порядку, здійснюється аналогічно до застосування зброї військовослужбовцями під час виконання ними завдань щодо відсічі збройної агресії проти України. Тож важливо знати правила та порядок!

Що таке застосування зброї?

Застосування вогнепальної зброї – ведення стрільби з вогнепальної зброї цивільними особами під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану, зокрема здійснення індивідуальної самооборони та самооборони під час виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану. 

Принципи застосування зброї цивільними особами

Під час застосування вогнепальної зброї обов’язковим є дотримання вищевказаних принципів, що ґрунтуються на загальновизнаних нормах міжнародного гуманітарного права:

 • неминучості – застосування вогнепальної зброї в разі, коли це є абсолютно очевидним та необхідним;
 • військової необхідності – застосування вогнепальної зброї в разі, коли в інший спосіб реалізувати право на самооборону та/або виконати поставлені завдання неможливо;
 • пропорційності – застосування вогнепальної зброї тою мірою, в якій це необхідно для досягнення мети самооборони та/або відсічі, стримування збройної агресії проти України, якщо це не заподіє стороннім особам і цивільним об’єктам надмірної шкоди порівняно з очікуваними конкретними військовими перевагами.

Що таке самооборона?

Самооборона – застосування вогнепальної зброї цивільними особами під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану для захисту від нападу або загрози нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються та/або обороняються ними, іншими особами, які беруть участь у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану, якщо в інший спосіб і за допомогою інших засобів захистити їх у такій ситуації неможливо.

Мета застосування зброї цивільними особами

Під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану цивільні особи мають право застосовувати вогнепальну зброю для:

 • відбиття нападу або запобігання загрозі нападу на військові та/або цивільні об’єкти, що охороняються;
 • запобігання вчиненню та/або припинення протиправних дій чи діяльності осіб, причетних до збройної агресії;
 • звільнення захоплених військових та/або цивільних об’єктів або запобігання (перешкоджання) такому захопленню;
 • знищення зброї, бойової техніки, транспортних або технічних засобів, які перебувають у користуванні осіб, причетних до збройної агресії;
 • захисту цивільних осіб, військових та/або цивільних об’єктів від нападу;
 • запобігання та/або припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження осіб, причетних до збройної агресії;
 • припинення дій осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;
 • припинення дій осіб, які перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану;
 • відбиття нападу на осіб, залучених до виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану, або інших осіб, у разі виникнення загрози їх життю чи здоров’ю.

У вищезазначених підставах для застосування зброї такі поняття як «напад», «військовий об’єкт», «цивільний об’єкт», «особи, причетні до збройної агресії» вживаються в наступних значеннях:

 • напад – це дії, що мають на меті захоплення заручників, військових та/або цивільних об’єктів з метою спричинення поранення, смерті, пошкодження, знищення;
 • військовий об’єкт – ділянки місцевості, будівлі, споруди, які постійно чи тимчасово використовуються з’єднанням, військовою частиною і підрозділом Збройних Сил для виконання завдань або розміщення та укриття особового складу, зберігання бойової техніки або військового майна; військові транспортні засоби, озброєння та військова техніка, а також об’єкти, які підлягають захисту і охороні (обороні) Збройними Силами;
 • цивільний об’єкт – ділянки місцевості, споруди, приміщення, об’єкти культурної спадщини, а також інші об’єкти, які не належать до військових об’єктів;
 • особи, причетні до збройної агресії – це особовий склад регулярних з’єднань і підрозділів іноземних держав, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам іноземних держав, іррегулярних незаконних збройних формувань, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих іноземною державою, їх радники та інструктори, а також персонал окупаційної адміністрації іноземної держави (яку становлять її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні іноземній державі самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України).

Порядок прийняття рішення про застосування зброї цивільними особами

Рішення про застосування зброї приймається цивільними особами з урахуванням обстановки у взаємодії з відповідним командиром з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил.

Цивільні особи мають право самостійно приймати рішення про застосування вогнепальної зброї з подальшим обов’язковим повідомленням відповідному командиру з’єднання, військової частини і підрозділу Збройних Сил та/або правоохоронного органу в наступних випадках:

 • індивідуальної самооборони;
 • захисту життя і здоров’я інших осіб.

Що таке індивідуальна самооборона?

Індивідуальна самооборона – це застосування вогнепальної зброї цивільними особами під час участі у відсічі та стримуванні збройної агресії проти України у період дії воєнного стану для захисту свого життя і здоров’я від нападу або загрози нападу, якщо в інший спосіб і за допомогою інших засобів захистити себе в такій ситуації неможливо.

Відповідальність цивільних осіб

Застосування вогнепальної зброї повинне здійснюватися таким чином, щоб заподіяти мінімальну шкоду в кожній конкретній ситуації.

Цивільні особи не несуть відповідальності за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України, якщо така зброя застосована на підставі та в порядку встановленому чинним законодавством України.

Цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні.

За порушення вимог щодо застосування зброї, передбачених чинним законодавством України, цивільні особи несуть кримінальну відповідальність.

Тобто законним буде таке використання зброї цивільною особиою, при якому будуть дотримані:

 • всі принципи (неминучість, військова необхідність, пропорційність);
 • мета застосування зброї;
 • порядок прийняття рішення.

Задля того, щоби застосування зброї цивільними особами було ефективним та відповідало вимогам чинного законодавства (і не призвело до заподіяння шкоди та притягнення особи до кримінальної відповідальності), цивільним особам необхідно пройти відповідний інструктаж. 


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.