суд

Отримання статусу члена сім’і загиблого

Галицький районний суд м. Львова розглянув справу №461/3825/22 про встановлення факту проживання однією сім`єю та перебування на утриманні, а саме, що син, постійно проживав однією сім`єю з чоловіком та знаходився на його утриманні на момент смерті чоловіка.

В заяві зазначено, що є заявниця уродженкою м. Маріуполь Донецької області та до початку російської окупації постійно проживала в м. Маріуполь за місцем своєї реєстрації разом із своїм чоловіком та дитиною, біологічні батьки якої рішенням суду були позбавлені батьківських прав та по відношенню до якої подружжя рішенням Маріупольської міської ради встановило опіку. Чоловік заявниці у період 2014-2015 р. р. брав безпосередню участь в проведенні АТО/ООС та здобув статус учасника бойових дій. В березні 2022 року подружжя разом із дитиною через бойові дії на території м. Маріуполь виїхали на постійне місце проживання до м. Львова, де усі разом зареєструвалися як внутрішньо-переміщені особи. Чоловік на момент свого виїзду перебував у трудових відносинах з ДСНС України в Донецькій області та після свого приїзду продовжив роботу в органах ДСНС Львівської області.

Згодом чоловік заявниці помер внаслідок перенесеного повторного інфаркту наслідком якого була його участь в обороні та роботі як представника ДСНС на території заводу “Азовсталь” під час бойових дій в м. Маріуполь. На даний час заявниця залишилась матір`ю одиначкою з малолітньою дитиною до трьох років, чоловік якої мав статус учасника бойових дій.

Враховуючи, що на неї розповсюджуються відповідні пільги як на особу із дитиною, чий чоловік був учасником бойових дій, вона звернулась із заявою про призначення пільг в тому числі до Львівської міської ради, надавши документи, які підтверджують описані факти.

Управління соціального захисту своєю відповіддю повідомило, що з питання надання статусу особи, на яку поширюється чинність Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та видачі “Посвідчення члена сім`ї загиблого” до членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни належать в тому числі утриманці загиблого (померлого), яким у зв`язку з цим виплачується пенсія.

Тому для юридичного визнання факту утримання необхідне рішення суду.

Позиція суду

Згідно ст.315 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 38 Закону України „Про пенсійне забезпечення”, члени сім`ї померлого вважаються такими, що були на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували яку-небудь пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що обставини того, що дитина проживав разом однією сім’єю з померлим чоловіком та перебував на його утриманні до моменту його смерті, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому заяву про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю та перебування на утриманні слід було задоволено.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.