полон

Пошук полоненої особи

Хто бере участь в пошуку та звільнені полонених

Захоплення цивільної особи в полон є карним злочином, тому заяву про потрапляння особи в полон необхідно в Національну поліцію та Службу безпеки України. Направити відповідне повідомлення в Національне інформаційне бюро також буде доречним. НІБ передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій, організацій та Координаційного штабу з пошуку та звільнення полонених для ведення перемовин щодо звільнення.

Питання звільнення громадян України, які перебувають у полоні держави-агресора, а також узгодження з державою-агресором списків осіб, які підлягають обміну, віднесені до компетенції Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Отже, в разі, якщо до вас звернулися (телефоном або в соціальних мережах) невідомі, які за грошову винагороду обіцяють звільнення – це шахраї. Збережіть номер телефону, запишіть деталі розмови та обов’язково повідомте про такі випадки Національну поліцію.

Списки полонених офіційно не публікують з міркувань безпеки полонених та їхніх родичів. Проте, з вами зв’яжуться щойно буде отримана підтверджена інформація про те, що людина перебуває в полоні.

Списки звільнених осіб не розголошуються навіть після обміну, оскільки це може вплинути на приватне життя звільнених осіб та їхніх рідних. Всім звільненим особам протягом години після звільнення надається можливість зв’язатися з рідними та близькими.

Якщо після обміну звільнена особа не вийшла з вами на зв’язок – повідомте свої контактні данні на «Гарячу лінію 1648», їх одразу буде передано звільненому/звільненій.

Подання заяви в Нацполіцію

Про потрапляння в полон потрібно повідомляти підрозділи Національної поліції за місцем вашого перебування або за наступними контактами:

  • цілодобова гаряча лінія +380 89 420 18 67;
  • електронна пошта [email protected];
  • у Telegram чатбот t.me/poshuk_znyklyh.

Отримана заява реєструється в журналі Єдиного обліку та вносяться відомості до ЄРДР для здійснення органами Національної поліції досудового розслідування за ст. 110 Кримінального кодексу України з приміткою «знаходиться в полоні, 437 або 438 КК України».

При поданні заяви працівники поліції, за наявності необхідних підстав, можуть запропонувати відібрати зразки біоматеріалу. Це може бути потрібно для здійснення ідентифікації тіл загиблих у випадках, коли впізнання неможливе, для проведення відповідних ДНК-експертиз, які призначаються за постановою слідчого.

Надання інформації СБУ

Також інформацію про потрапляння в полон потрібно надати в Об’єднаний центр з пошуку та звільнення полонених СБУ за місцем вашого перебування (інтерактивна мапа з контактами регіональних управлінь СБУ розміщена тут) або за наступними контактами:

  • цілодобова гаряча лінія Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених Служби безпеки України: +380 67 650 83 32, +380 98 087 36 01;
  • електронна пошта [email protected].

До повідомлення чи заяви додайте портретне фото людини, яку розшукуєте, та/або фото/відео підтвердження потрапляння до полону.

Надання інформації НІБ

Повідомити Національне інформаційне бюро при Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України можна наступним чином:

  • цілодобова гаряча лінія 1648 (безплатно в межах України)
  • для дзвінків з-за кордону +380 44 287 81 65;
  • за допомогою чатботів у Telegram та у Viber @nib_uncp_bot;
  • через заповнення форми, розміщеної на сайті бюро за цим посиланням.

Як тільки інформація надходить до НІБ, дані розшукуваної особи вносять до реєстру. Для того, щоб розшукати особу, НІБ передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій, організацій та Координаційного штабу з пошуку та звільнення полонених для ведення перемовин щодо звільнення.

Коли НІБ отримає оновлену інформацію про людину, яку ви розшукуєте – з вами одразу зв’яжуться. Також, НІБ може контактувати з вами у випадку, якщо буде необхідно з’ясувати додаткові данні.

До повідомлення чи заяви додайте портретне фото людини, яку розшукуєте, та/або фото/відео підтвердження потрапляння до полону.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.