пошук людей

З моменту початку широкомасштабного російського вторгнення питання пошуку зниклих безвісти стає все більш актуальним. Тому в даній статті ми розглянемо покроково як діяти в ситуації, коли втрачено зв’язок або особа зникла при особливих обставинах.

Також варто зауважити, що втрата зв’язку з особою може бути обумовлена відсутністю електроенергії в населеному пункті, пошкодженням станцій мобільного оператора, пошкодженням або втратою телефону (особливо на тимчасово окупованих територіях). Тому для того, щоб почати пошук, варто опанувати емоції, спробувати сконтактувати з родичами, сусідами чи колегами та знайомими. Намагатись зібрати якомога більше інформації від можливих свідків.

Алгоритм дій при пошуку цивільної особи та військовослужбовця дещо відрізняється.

Якщо ви розшукуєте військовослужбовця

Інформація, яка стане у пригоді та полегшить пошук:

ПІП, дату народження, контактні дані, назву на номер військової частини чи підрозділу проходження служби, контакти Територіального центру комплектації та соціальної підтримки (далі ТЦКСП) за місцем відправлення до в/ч, посаду та звання, ІПН або номер військового квитка чи жетону, особливі прикмети (татуювання, шрами, родимі плями тощо), останнє місце перебування, дату останнього виходу на зв’язок тощо.

Порядок сповіщення членів сім’ї чи близьких родичів військовослужбовця

Відповідно до положень чинного законодавства України в/ч протягом доби з моменту отримання достовірної інформації про зникнення безвісти (потрапляння у полон, інтернування, захоплення в заручники чи загибелі), підтвердженої відповідним донесенням, направляє сповіщення до ТЦКСП за місцем проживанням членів родини або близьких родичів.  ТЦКСП своєю чергою протягом 7-ми діб направляє сповіщення членам родини або близьким родичам.

Нарахування та виплата грошового забезпечення зниклого безвісти військовослужбовця

Виплата грошового забезпечення здійснюється з дня зникнення безвісти членам сім’ї військовослужбовця за їх заявою на ім’я командира (начальника, керівника) військової частини.

Черговість дій

Звернутись із відповідними запитами до:

 • ТЦКСП за місцем проживання членів родини або близьких родичів (контакти тут: https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html);
 • ТЦКСП за місцем відправлення до в/ч (контакти тут: https://www.mil.gov.ua/kontakti/oblasni-vijskomati.html).
 • Безпосередньо до командира в/ч.

Звернутись із письмовою заявою до Національно поліції (територіального відділу поліції, де зник військовий). Якщо ви не маєте можливості особисто з’явитись до відділку поліції, то є альтернатива:

 • відправлення заяви поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (контакти поліції в областях можна дізнатись за наступним посиланням: https://www.npu.gov.ua/konataktu.html);
 • направлення письмової заяви на електрону адресу [email protected];
 • усне повідомлення на цілодобовий номер 102;
 • усне повідомлення на цілодобовий телефон гарячої лінії  0894201867, 0800212151.

Заява про розшук може бути подана родичем, представником військового формування, органом державної влади, органом місцевого самоврядування, громадським об’єднанням або будь-якою іншою особою, якій стало відомо про зникнення.

В разі потреби, рідним необхідно буде здати біологічні зразки для виведення ДНК-профілю для подальшого їх порівняння. Зразки відбираються у біологічних батьків чи дітей. Забір зразків та проведення молекулярно-генетичної експертизи проводиться коштом держави.

Звернутись із письмовою заявою до командира в/ч про виплату грошового забезпечення зниклого безвісти військового.

До заяви додати:

 • копії сторінок паспорта повнолітніх членів сім’ї з даними про прізвище, ім’я та по батькові і реєстрацію місця проживання (перебування);
 • довідка про реєстрацію місця проживання (перебування) членів сім’ї (у разі відсутності такої інформації в паспорті);
 • копія свідоцтва про шлюб (у разі наявності);
 • копії свідоцтв про народження дітей (у разі наявності);
 • копія довідки про присвоєння індивідуального податкового номера.

Виплата грошового забезпечення здійснюється таким членам сімей військовослужбовців: дружині (чоловіку), а в разі її (його) відсутності – повнолітнім дітям, які проживають разом з нею (ним), або законним представникам (опікунам, піклувальникам) чи усиновлювачам неповнолітніх дітей (інвалідів з дитинства – незалежно від їх віку), а також особам, які перебувають на утриманні військовослужбовців, або батькам рівними частками, якщо військовослужбовці не перебувають у шлюбі й не мають дітей.

У разі письмової відмови однієї з осіб від виплати грошового забезпечення її частка рівномірно розподіляється між іншими особами, які мають право на його одержання.

Якщо ви розшукуєте цивільну особу

Пошук варто розпочати зі звернення із письмовою заявою до Національної поліції (територіального відділу поліції, де зникла особа). Якщо ви не маєте можливості особисто з’явитись до відділку поліції, то є альтернатива:

 • відправлення заяви поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (контакти поліції в областях можна дізнатись за наступним посиланням: https://www.npu.gov.ua/konataktu.html);
 • направлення письмової заяви на електрону адресу [email protected] та [email protected];
 • усне повідомлення на цілодобовий номер 102;
 • усне повідомлення на цілодобовий телефон гарячої лінії  0894201867, 0800212151;
 • заповнення форми у всеукраїнський Telegram чатбот t.me/poshuk_znyklyh або у чатбот Київської області t.me/findme_kyivobl_bot
 • Повідомити на гарячу лінію зпитань осіб зниклих безвісти 0800339247 Пн-Пт з 9-00 до 18-00, в Сб та Нд повідомленням на Vnber чи Telegram +380958960421, на email [email protected]

Також при розшуку зниклої безвісти особи (як військовослужбовця, так і цивільної особи) можна звертатись до:

Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих оставин Олега Котенко +380997920126.

Національного інформаційного бюро:

 • телефон гарячої лінії 1648, для дзвінків з-за кордону +380442878165;
 • чат-боти Telegram та Viber @nib_uncp_bot;
 • посилання за подачу заяви в електронному вигляді через сайт https://bit.ly/3rRgb6t.

Міністерства внутрішніх справ через заповнення форми на сайті за посиланням: wanted.mvs.gov.ua/searchbezvesti.

Об’єднаного центру із пошуку та звільнення полонених:

Уповноваженого Верховної ради України з прав людини:

 • email [email protected]
 • Через скриньку за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ;
 • Поштою на адресу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ 01008
 • гаряча лінія Уповноваженого ВРУ з прав людини 0-800-501-720 та Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини 044-253-75-89
 • Через регіональні громадські приймальні Уповноваженого (контакти за посиланням https://ombudsman.gov.ua/gromadski-prijmalni)
 • нлайн звернення за посиланням https://ombudsman.gov.ua/online.
 • Також в мережі, соцмережах та в месенджерах існують створені небайдужими українцями сайти, групи, чат-боти, які допомагають з пошуком.

Адвоката для складання та направлення адвокатського запиту.

В будь-якому разі ви можете звернутись до нас для з’ясування всіх обставин та вироблення оптимального алгоритму дій. Всі послуги в рамках проєкту безплатні  для військовослужбовців, бійців ТрО та ДФТГ, а також членів їх родин та близьких.

 

Зразок заяви про розшук зниклої безвісти особи ЗАВАНТАЖИТИ

Наталя Лісова

Адвокат