суд

Встановлення факту смерті військовослужбовця

У випадку загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання в зоні ведення  бойових дій чи на тимчасово окупованих територіях родичі стикаються з неможливістю евакуації тіла, проведення процедури ідентифікації та відповідно отримання документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров’я або судово-медичною установою, на підставі якої територіальні органи РАЦС здійснюють видачу свідоцтва про смерть.

Позаяк родичі позбавлені можливості отримати відповідний документ, то необхідно звертатись із заявою до суду для встановлення факту смерті.

Суд має право розглядати справу про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Хто має право на звернення до суду

Заяву про встановлення факту смерті мають право подавати родичі померлого або їх представник. Для суду потрібно буде документально довести наявність родинних зв’язків або підтвердити повноваження представника.

Перелік документів для звернення до суду:

  • Заява про встановлення факту смерті особи в певний час (приклад ви можете завантажити в кінці статті).
  • Письмова відмова органу РАЦС у реєстрації смерті. Хоча останнім часом суди практикують винесення рішення і без такої відмови. Достатньо просто в заяві зазначити той факт, що отримання довідки неможливе та описати причини.
  • Документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, рішення суду про встановлення факту проживання однією сім’єю, рішення суду про встановлення факту родинних відносин тощо).
  • Документи, що підтверджують факт смерті (акт про настання смерті, акт про встановлення факту смерті, складений у військовій частині, довідка про загибель з військової частини, сповіщення про смерть, письмові пояснення свідків тощо).

Перелік документів може бути дещо іншим, в залежності від обставин справи. Тому перед зверненням варто проконсультуватись у фахівця. Таку консультацію ви можете отримати і в нашій організації безкоштовно звернувшись за контактами.

Підтвердження загибелі саме на окупованій території чи в зоні ведення бойових дій

Факт загибелі на окупованій території чи в зоні ведення бойових дій може бути підтверджений довідкою військової частини, випискою із наказу військової частини, актом про встановлення факту смерті, в якому обов’язково зазначається місце виконання бойового завдання та місце смерті, а також та іншими документами.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) можна переглянути на сайті Мінінтеграції, Урядовому порталі або за цим посиланням.

Порядок розгляду заяви та винесення рішення

Заява про встановлення факту смерті подається до суду за місцем проживання заявника. Якщо заявник проживає на тимчасово окупованій території чи в зоні ведення бойових, то заява може бути подана до будь-якого районного/міського суду України за межами цих територій.

Справи про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Рішення може бути винесене за відсутності заявника на підставі поданих документів.

Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті підлягає негайному виконанню.

Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті.

Матеріал підготовано Наталею Лісовою за сприяння 

адвоката Андрія Корнієнко

Заява про встановлення факту смерті ЗАВАНТАЖИТИ

Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.