соціальна допомога

Суд зобов’язав Міністерство оборони України виплатити одноразову грошову допомогу у зв’язку із встановленням військовослужбовцю вищої групи інвалідності

Чоловік звернувся до суду із позовною заявою до Міністерства оборони України щодо визнання протиправним та скасування рішення в частині відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв’язку із встановленням II групи інвалідності внаслідок захворювання, пов’язаного із захистом Батьківщини, та зобов’язання здійснити таку виплату.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Міністерством оборони України безпідставно відмовлено йому у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням вищої групи інвалідності (з ІІІ на ІІ) з підстав зміни групи інвалідності у понад дворічний термін. 

У грудні 2016 році чоловіку встановлено ІІІ групу інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов’язаним із захистом Батьківщини, однак у липні 2022 році йому встановлено вищу (ІІ) групу інвалідності, на підставі чого він звернувся до Міністерства оборони України.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що згідно з п.4 ч. 2 ст. 16  Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі – Закон), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

На час встановлення чоловіку ІІІ групи інвалідності ч. 4 ст. 16-3 Закону містила часові обмеження строком у 2 роки щодо можливості виплати одноразової допомоги в разі встановлення вищої групи інвалідності, в залежності від дати первинного встановлення інвалідності.

Однак, рішенням Конституційного Суду України вказана норма визнана неконституційною та втратила чинність з 06 квітня 2022 року.

В новій редакцій можливість виплати одноразової допомоги у зв’язку із встановленням вищої групи інвалідності вже не містить часових обмежень.

Таким чином, станом на дату відмови Міністерством оборони України (вересень 2022 року) були відсутні правові підстави обмежувати право особи на виплату одноразової допомоги в залежності від дати первинного встановлення інвалідності.

У зв’язку із наведеним суд задовольнив позовні вимоги в повному обсязі.

Адвокат

Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.