УБД

Військовослужбовці учасники бойових дій мають право на призначення дострокової пенсії

Стаття 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визнає учасниками бойових дій в тому числі військовослужбовців Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Відповідно до положень статті 115 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях після досягнення чоловіками 55 років, жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

  • документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків;
  • документи про стаж;
  • документи про місце проживання (реєстрації);
  • документи про визнання заявника особою, на яку поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (посвідчення учасника бойових дій, документи, на підставі яких встановлено статус учасника бойових дій);

Особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред’явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).

Документи мають бути чинними (дійсними) на дату їх подання.

Заява про призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або через Дію.

Заява про призначення, може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Доплати та надбавки

До пенсій учасникам бойових дій встановлюються:

  • підвищення у розмірі 25% прожиткового мінімумувстановленого для осіб, які втратили працездатність (стаття 12 Закону України № 3551);
  • цільова грошова допомога на прожиття у розмірі 40 грн (Закон України від 16.03.2004 № 1603 “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни”);
  • щомісячна державна адресна допомога у розмірі, що не вистачає до мінімальної пенсійної виплати – 210% прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (постанова Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій”).
Заява про призначення пенсії ЗАВАНТАЖИТИ


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.