одноразова грошова допомога

62 573,08 грн індексації грошового забезпечення для військового: рішення суду касаційної інстанції

Згідно обставин справи військовослужбовець звернувся до суду у зв’язку із тим, що військова частина не в повному розмірі нараховувала та виплачувала йому індексацію грошового забезпечення, а саме: 

  • не застосувала при розрахунку індексації грошового забезпечення позивача за період з 29 серпня 2016 року по 28 лютого 2018 року, включно, базовий місяць, за яким починається обчислення індексу споживчих цін, – січень 2008 року,
  • за період з 01 березня 2018 року по 16 червень 2019 року, включно, не виплачував на користь позивача щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення у розмірі 4  028,31 грн в місяць, у загальному розмірі 62  573,08 грн.

Тобто військова частина неправильно розрахувала та виплатила індексацію грошового забезпечення, у зв’язку із чим військовослужбовцю довелося звернутися до суду.

Розглянувши обставини справи суд касаційної інстанції зазначив, що з 01 грудня 2015 року відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.

З 01 грудня 2015 року право на індексацію-різницю виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.

Нарахування й виплата індексації – різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов`язковим для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.

Для визначення права на “індексацію-різницю” у даній справі суд врахував:

  • розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року;
  • суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року;
  • чи перевищує розмір підвищення доходу суму можливої індексації.

Враховуючи те, що суди попередніх інстанцій неправильно дійшли висновок про відсутність підстав для індексації, суд касаційної інстанції направив справу на новий розгляд.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом ГО «Чугуївська правозахисна група» Романом Лихачовим.

Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 15 серпня 2023 року у справі №520/1800/22.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.