одноразова грошова допомога

Хто має право на отримання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань

Порядок виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (далі – Допомога) регулюється постановою Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року № 704, наказом Міністерства оборони України “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам” від 07 червня 2018 року №260 та рішенням Міністра оборони України від 16 січня 2024 року № 183/уд.

Право на отримання Допомоги мають військовослужбовці, крім військовослужбовців строкової військової служби.

Допомога виплачується 1 раз на рік у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення, за рапортом військовослужбовця на підставі наказу командира.

При цьому, до місячного грошового забезпечення, з якого визначається розмір Допомоги, включаються посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років і щомісячні додаткові види грошового забезпечення (крім винагород) за займаною посадою, на які військовослужбовець має право на день підписання наказу про надання цієї допомоги.

У 2024 році Допомога виплачується виключно за наявності таких підстав:

  1. смерть військовослужбовця та/або його дружини (чоловіка), дітей, батьків;
  2. поранення військовослужбовця, отриманого при виконанні завдань під час воєнного стану;
  3. у разі наявності у військовослужбовця інвалідності, отриманої внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), пов’язаного із захистом Батьківщини;
  4. порушення стану здоров’я військовослужбовця, перебування його на лікуванні, реабілітації, що підтверджено відповідними медичними документами (виписний епікриз, довідка про захворювання, постанова військово-лікарської комісії), а саме:
  • онкологічне захворювання (хірургічне лікування, променева та (або) хіміотерапія);
  • захворювання на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, вірусний гепатит В, С;
  • безперервне перебування на лікуванні, реабілітації або у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою, які пов’язані із захистом Батьківщини (більше 30 днів поспіль), внаслідок травм, захворювань нервової, серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату та інших захворювань органів і систем з тяжким перебігом або наслідками, що потребують проведення багатоетапного хірургічного лікування, протезування втраченої кінцівки (кінцівок), ендопротезування, трансплантації органів, індивідуального догляду, протирецидивного лікування з довготривалим застосуванням дорогих лікарських засобів;
  • сім’ям військовослужбовців, які захоплені в полон (крім військовослужбовців, які здалися в полон добровільно) чи заручниками, а також інтернованим в нейтральних державах або визнані безвісно відсутніми.

Така Допомога виплачується один раз у 2024 році за однією з вищезазначених підстав внаслідок події, яка настала у 2024 році або у 2023 році, та за умови, що право на отримання зазначеної допомоги не було реалізовано у рік настання події (крім підстав зазначених в абз. 4 та абз. 9).

Детальніше: постанова Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року № 704.

Детальніше: наказ Міністерства оборони України “Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам” від 07 червня 2018 року №260.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.