перетин кордону

Суд визнав, що чоловіки, які визнані тимчасово непридатними до військової служби, мають право виїхати за межі України 

Одеський окружний адміністративний суд по справі  № 420/7997/22 розглянув позов до  прикордонного загону про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позивач зазначив, що у пункті пропуску через державний кордон України інспектором прикордонної служби впс прийнято рішення про відмову в перетинанні державного кордону на виїзд з України. Позивач вважає зазначене рішення неправомірним, зважаючи на те, що його визнано тимчасово непридатним до військової служби та надано відстрочку за станом здоров`я від призову на військову службу до 01.10.2022. Також жодної з визначених ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України» підстав для тимчасового обмеження його виїзду за кордон не існує. Відзив на позов від  прикордонного загону до суду не надійшов.

Позиція суду.

Судом встановлено, що позивач відповідно до висновку лікаря-офтальмолога на підставі ст. 32 графи І Розкладу хвороб Додатка № 1 до Положення № 402 від 14.08.2008, визнаний тимчасово непридатним до військової служби та таким, що має відстрочку за станом здоров`я від призову на військову службу. На пункті пропуску через державний кордон України позивачем були надані паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення про приписку до призовної дільниці, висновок лікаря офтальмолога.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі – Положення №402).

З огляду на матеріали справи, відповідно до висновку лікаря-офтальмолога на підставі ст. 32 графи І Розкладу хвороб Додатка № 1 до Положення № 402 від 14.08.2008, позивач визнаний тимчасово непридатним до військової служби  з наступним переоглядом восени 2022 р.

Порядок  перетинання  громадянами України державного кордону визначають Правила перетинання державного кордону громадянами України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. N 57.

Відповідно до п.2-6 Правил № 57 у разі введення на території України надзвичайного або воєнного  стану  право  на  перетин державного кордону, крім осіб, зазначених  у  пунктах  2-1  та  2-2  цих Правил, також мають інші військовозобов`язані особи, які не підлягають призову на військову службу  під  час  мобілізації.

 Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані, визнані в установленому порядку відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я.

Таким чином, виїзд чоловіка за межі України, який тимчасово непридатний до військової служби, дозволяється за умови наявності підтверджуючих документів, зокрема  висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров`я на термін до шести місяців. При цьому відповідне роз`яснення міститься на офіційному сайті Державної прикордонної служби України.

Таким чином, за умови пред`явлення під час спроби перетину державного кордону України позивачем висновку лікаря про тимчасову непридатність до військової служби, у посадових осіб Державної прикордонної служби України, не було правових підстав відмовляти йому у виїзді за межі України, посилаючись виключно на Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, як особі, що підлягає призову під час оголошення мобілізації.

                     Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.