суд

Суд встановив невинуватість “ухилянта” через релігійні переконання: особа має право на заміну альтернативною службою військового обов’язку

За обставинами справи, чоловік, перебуваючи в приміщенні пункту постійного збору військовозобов`язаних, ніби-то відмовився від отримання повістки на призов під час загальної мобілізації без поважних на те причин, та особисто підписав акт про відмову в отриманні повістки на призов під час загальної мобілізації. 

Вказані дії кваліфіковані за ст. 336 Кримінального кодексу України як ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

В судовому засіданні чоловік свою вину не визнав. Пояснив, що його забрали до пункту комплектування військовозобов`язаних, де було встановлено його особу, після чого йому намагалися вручити мобілізаційне розпорядження. Він з релігійних переконань відмовився від отримання цього документа, оскільки є Свідком Єгови. Йому пропонували пройти медичну комісію, однак він з цих же переконань заявляв, що не бачить доцільності в проходженні медичної комісії та відмовився таку пройти. Крім цього, він подав заяву в якій просив, проходити альтернативну службу. Однак на нього склали акт про відмову від отримання мобілізаційного розпорядження. Йому пояснювали, що під час військового стану він не має право на проходження альтернативної служби. 

Розглянувши матеріали справи, суд визнав чоловіка невинуватим та виправдав його, оскільки він має право на заміну альтернативною службою військового обов`язку, в тому числі, військової служби за призовом під час мобілізації, так як належить до релігійної організації, віровчення якої не допускає користування зброєю. Суд також зроби висновок про те, що “ухилянт” тільки реалізував своє право на свободу совісті та віросповідання, та на гарантоване йому Конституцією України право на проходження альтернативної (невійськової) служби, а тому в його діях немає складу кримінального правопорушення.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано адвокатом приймальні  Української Гельсінської спілки з прав людини Романом Лихачовим.

Детальніше: вирок Тячівського районного суду Закарпатської області у справі № 307/1184/22 від 20 березня 2023 року


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.