Повідомлення на VIBER від ТЦК та СП у відповідь на заяву про надання відстрочки не передбачені законодавством: рішення суду
Відповідно до обставин справи, чоловік звернувся до суду із позовною заявою щодо оскарження бездіяльності територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) у наданні йому відстрочки від проходження військової служби. Він зазначив, що виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, у зв’язку із чим не підлягає призову під час мобілізації. На оформлення відстрочки чоловік надіслав на адресу ТЦК та СП поштовим зв’язком заяву та підтверджуючі документи, однак отримав повідомлення на “Viber”, в якому було зазначено про необхідність особистого прибуття до ТЦК та СП.
Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Суд зауважив, що при ТЦК та СП діють спеціальні комісії, уповноважені розглядати питання щодо надання або відмови у відстрочці від військової служби. Ці комісії аналізують подані заяви та підтверджувальні документи, перевіряють законність підстав для відстрочки, за необхідності запитують додаткову інформацію у відповідних органах державної влади або використовують дані з публічних електронних реєстрів. Законодавством України чітко встановлено, що комісія зобов’язана прийняти рішення протягом семи днів із моменту отримання заяви або не пізніше наступного дня після надходження відповіді на запити. Рішення оформляється відповідним протоколом, про що повідомляється заявнику засобами телефонного, електронного зв`язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після його ухвалення.
ТЦК та СП, як орган владних повноважень, відповідальний за вирішення питань щодо надання відстрочки, після отримання відповідної заяви та документів мав зобов’язання ухвалити рішення про надання відстрочки або надати мотивовану відмову із зазначенням причин. Водночас законодавство не передбачає права ТЦК та СП залишати заяву без розгляду або повертати подані документи, оформлюючи це у вигляді листа, тим більше повідомленням.
У зв’язку із наведеним, суд задовольнив позовні вимоги чоловіка, визнавши бездіяльність ТЦК та СП протиправною та зобов’язавши останнього розглянути подану заяву.