документи

Суд скасував висновок ВЛК та зобов’язав оглянути призовника повторно

Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу №160/10359/22 за позовом до Військово-лікарської комісії при П`ятому відділі Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що він  є обмежено дієздатною особою з інвалідністю 3 групи та 60 % втрати працездатності, має багато захворювань, у зв`язку із чим, у віці 40 років був звільнений з роботи за станом здоров`я.  Після оголошення мобілізації до нього зателефонували працівники П`ятого відділу м.Першотравенська Синельниківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та запропонували з`явитися до вказаного терцентру для проходження комісії з медичного огляду, за результатом якого визнаноно його непридатним до військової служби в мирний час та обмежено придатним до військової служби у воєнний час. З вказаним висновком позивач не погоджується, оскільки воно суперечить дійсним обставинам справи.

Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначивши, що обмежена придатність не є підставою для звільнення від призову під час мобілізації і ним були  враховані всі надані позивачем медичні документи, які вказували на його професійне захворювання. Окрім цього, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку, проте цього не зробив та не скористався своїм правом на проведення повторно медичного огляду щодо придатності до військової служби. Вказане рішення комісії мотивоване, у тому числі тим, що позивач проходив військову службу у військовій частині під час оголошення часткової мобілізації у період з 01 квітня 2014 року по 16 березня 2015 року та мав гарний військовий досвід.

Позиція суду

Пунктом 1.1 розділу II Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров`я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови).

Під придатністю до військової служби у цьому Положення розуміється такий стан здоров`я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувані передбачені статутами, інструкціями службові обов`язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, до військово служби допризовників, призовників, військовозобов`язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Як зазначає позивач, його не оглядали спеціалісти, а лише формально переписали діагнози та анкентні дані.

Пунктом 77 постанови Кабінету Міністрів України від 21.03.2002 №352 «Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом» передбачено, що відповідно до результатів медичного огляду призовника, його моральних і професійних якостей, рівня освіти, а також морального і соціального стану призовника членів його сім`ї, районна призовна комісія виносить і оголошує одне з рішень, яке заноситься до облікової картки призовника та до книги протоколів засідань призовної комісії, про придатність до військової служби і призов на строкову військову службу з визначенням до виду (роду військ) Збройних Сил, інших формувань, а також визначає термін відправлення його у військову частину; надання відстрочки або звільнення від призову на строкову військову службу на підставах, передбачених статтями 17 і 18 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу”.

Отже, відповідно до вищенаведених вимог чинного законодавства призовники підлягають медичному огляду, після якого кожний лікар комісії записує в облікову картку призовника висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою.

За результатами медичного огляду лікар – член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.

Позивач у позові зазначає, що не проходив ці всі огляди та не здавав всі зазначені аналізи. Відповідачем не спростовані вказані вище доводи позивача.

У зв’язку із наведеним суд прийняв рішення скасувати рішення військово – лікарської комісії та зобовязати провести повторний медичний огляд.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.