суд

Суд визнав протиправною мобілізацію усиновителя дитини

Дніпропетровський окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу 160/6447/22 за позовною заявою до Дніпропетровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки та військової частини про визнання незаконними дії щодо призову на військову службу під час мобілізації та направлення (переміщення) для проходження служби до військової частини,          зобов`язання військової частини, в особі її командира, прийняти рішення щодо дострокового звільнення позивача з військової служби, у зв`язку з тим, що він є усиновителем дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 18 років, зобов`язання надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на момент призову на військову службу в порядку мобілізації позивач був усиновителем дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 18 років, у зв’язку з чим не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Про наявність обставин, які дають підстави для звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, він повідомляв. Проте, такі не були взяті до уваги й позивача незаконно мобілізовано та направлено для проходження військової служби у військову частину.

Відповідач в частині прийняття рішення щодо дострокового звільнення позивача позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити в їх задоволенні. В обгрунтування своєї правової позиції зазначив, що для прийняття рішення щодо звільнення позивача з військової служби під час дії воєнного стану, необхідно документальне підтвердження наявності підстав звільнення з військової служби згідно з п.2 ч. 4 ст. 26 Закону України “Про військовий обов`язок і військову службу”.

Позиція суду

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачені підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно до вказаної статті не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років. Такі особи можуть бути призвані на військову службу лише у разі їх згоди і тільки за місцем проживання.

При проходженні медичної комісії, з позивачем проводилась співбесіда та уточнювались відомості облікової картки, в ході чого позивач повідомив,  про те що він є усиновителем малолітньої дитини, позбавленої батьківського піклування. Проте наявність обставин, які дають підстави для звільнення від призову на військову службу в порядку мобілізації, не були взяті до уваги комісією й позивача було мобілізовано та направлено для проходження військової служби у військову частину.

Стосовно позовних вимог в частині зобов`язати військову частину, в особі її командира, прийняти рішення щодо дострокового звільнення з військової служби, у зв`язку з тим, що є усиновителем дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 18 років, суд зазначив, що відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачені підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Водночас, ні указаним законом, ні іншими нормативно-правовим актом, в тому числі Законом України “Про військовий обов`язок і військову службу”, не передбачений порядок звільнення з військової служби військовослужбовця, який не підлягав призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Тобто, вимога позивача щодо дострокового звільнення з військової служби з підстав усиновлення дитини, позбавленої батьківського піклування, віком до 18 років є передчасною та не грунтується на законні, проте наявність такої підстави дає позивачу законну можливість отримати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.  

Рішенням суду визнано незаконними дії щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації та направлення (переміщення) для проходження служби до військової частини та зобов`язано надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.