судова практика

Суд визнав “ухилянта” невинуватим через неправильне вручення повістки

За обставинами справи, чоловік ніби-то відмовився від отримання повістки на призов під час загальної мобілізації без поважних на те причин, та особисто підписав акт про відмову в отриманні повістки.

Такі дії кваліфіковані відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України, а саме ухиленні від призову на військову службу під час мобілізації.

В судовому засіданні чоловік вину не визнав та зазначив, що звернувся до працівника прикордонної служби з метою дізнатися про можливість перетину державного кордону особам у яких у військовому квитку зазначено, про проходження невійськової (альтернативної) служби. Проте був затриманий працівниками прикордонної служби та ввечері переданий представнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП). Працівникам ТЦК та СП він наголошував, що є членом релігійної організації Свідків Єгови та у 2011 році він проходив альтернативну службу, про що зазначено у його військовому квитку. 

Проте, представники повідомили чоловіка про необхідність проходження військово-лікарської комісії, на що він погодився. При цьому фактично жодного медичного огляду не відбулося, постанови про придатність до військової служби лікарями не виносилося. 

Однак, працівник ТЦК та СП все одно вручив чоловіку повістку про направлення до військової частини, оскільки на вулиці вже чекав транспорт для доставки його у військову частину. Від отримання повістки чоловік відмовився, про що поставив підпис у відповідному акті. У своїй заяві, він просив надати йому можливість пройти альтернативну службу у зв’язку із релігійними переконаннями.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав чоловіка невинуватим та виправдав його, оскільки не доведено, що чоловік є особою, яка підлягає призову на військову службу під час мобілізації, так як уповноваженими особами ТЦК та СП вручалася повістка на призов під час загальної мобілізації ДО проходження ним військово-лікарської комісії та визнання його придатним до військової служби, що суперечить вимогам чинного законодавства України.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано адвокатом приймальні  Української Гельсінської спілки з прав людини Романом Лихачовим

Детальніше: вирок Тячівського районного суду Закарпатської області у справі № 307/961/22 від 24 травня 2023 року.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.