Судова практика визнання постанов ВЛК протиправними
Закарпатський окружний адміністративний суд розглянув адміністративний позов у справі № 260/1996/22 до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до Командування Сил територіальної оборони Збройних сил України та до військової частини щодо визнання протиправними та скасування постанови військово-лікарської комісії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, про протиправність дій відповідачів. Вказує зокрема, що члени ВЛК стан здоров`я позивача проігнорували, надані медичні документи до особової справи не долучили та фактично його огляд не проводили. Зазначає, що його не було оглянуто у повному обсязі, а саме хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, отоларингологом, стоматологом, дерматологом та інше, як того вимагає «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України». Крім того, з протоколом ВЛК позивача не ознайомлювали, копію висновку ВЛК йому не надали.
Відповідач позовні вимоги заперечив, зазначивши, що вказує, що позивач прибув без відповідного дозволу керівника з метою постановки на військовий облік де пройшов військово-лікарську комісію за результатом якої був визнаний «придатний» до військової служби. Військово-лікарська комісія проводилась відповідно до наказу Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008 року. Під час проходження військово-лікарської комісію позивач скарг на стан здоров`я не заявляв. Заяв, скарг чи клопотань від нього не надходило.
Позиція суду
Відповідно до п. 2.2. глави 3 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів – лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров`я.
Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.
Відповідно до п. 2.7. глави 3 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» під час огляду призовників лікарі визначають стан їх здоров`я та ступінь придатності до військової служби. При цьому враховуються характер захворювання або фізичної вади, ступінь їх розвитку, функціональних порушень, а також освіта, спеціальність, фактична працездатність оглянутого та вимоги, які ставить військова служба до стану здоров`я у тому чи іншому виді Збройних Сил України, роді військ.
Відповідно до п. 2.8. глави 3 розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» після закінчення огляду кожний лікар записує в облікову картку призовника (на збірному пункті – у Картку медичного огляду призовника на збірному пункті (додаток 8)) висновок про придатність (тимчасову непридатність або повну непридатність) до строкової військової служби, відповідну статтю Розкладу хвороб, дату огляду та підписує висновок із зазначенням свого прізвища та ініціалів і скріплює особистою печаткою. За результатами медичного огляду спеціалістами лікар – член призовної комісії приймає підсумкове рішення щодо придатності призовника за станом здоров`я до військової служби та служби в тому чи іншому роді військ, що скріплюється його підписом та особистою печаткою лікаря.
Відповідно до наявних матеріалів справи, судом встановлено, що позивача не було оглянуто хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей. Відомості щодо наявного огляду позивача вищезазначеними лікарями у матеріалах справи не містяться.
Суд дійшов до висновку про визнання протиправним, скасування постанови військово-лікарської комісії про визнання позивача придатним до військової служби та зобов`язання здійснити повторний медичний огляд, з урахуванням висновків суду та відповідно до норм діючого законодавства України.