документи

Змінено підставу надання відстрочки

28.06.2023 р. Верховною Радою України внесено зміни до ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, яка містить перелік підстав для надання відстрочки від мобілізації. 

Тепер особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, мають довести факт, що особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

А от щодо порядку встановлення такого факту та критеріїв, то чинне законодавство відповідних положень не містить.

Що не так зі зміненою підставою надання відстрочки?

Тож, дані зміни викликають дуже багато запитань. Наприклад, якщо в сім’ї є двоє і більше військовозобов’язаних? То хто з них отримає право на відстрочку? Хто це вирішуватиме і якими критеріями буде керуватись? Чи не стане це корупційною складовою? Чи не призведе до порушення прав осіб з інвалідністю?

Чи працюватиме в такому вигляді змінена підстава для надання відстрочки?

Більш того, Закон України “Про військовий обов’язок та військову службу” передбачає підставу звільнення для мобілізованих військовослужбовців: “у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи”. Тобто ця норма повністю нівелює новоприйняту.

Щодо встановлення факту відсутності інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону утримувати осіб з інвалідністю, то станом на сьогодні потрібно буде визначати порядок дій індивідуально, в залежності від обставин кожної конкретної ситуації.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.