військовий облік

Кабінет Міністрів України оприлюднив порядок реалізації експериментального проєкту щодо вдосконалення механізму переміщення  між військовими частинами Збройних Сил за ініціативою військовослужбовця. 

Військовослужбовець, який має підстави для переміщення за сімейними обставинами, подає рапорт по команді  та підтверджуючі документи в загальному порядку.

Отже, детальніше про переміщення військовослужбовця за сімейними обставинами та станом здоров’я

Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої.

Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:

  • неможливість проходження військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку військово-лікарської комісії;
  • неможливість проживання членів сім’ї за станом здоров’я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
  • потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім’ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують.

Військовослужбовець, який проходить військову службу за призовом, переміщується у зв’язку із службовою необхідністю та за станом здоров’я на нове місце військової служби без його згоди.

Переміщення на нове місце військової служби не здійснюється також, якщо військовослужбовці, які перебувають у шлюбі, не можуть бути одночасно призначені на військові посади в межах одного населеного пункту (гарнізону) та в разі відмови одного з них від звільнення з військової служби.

Особливості переміщення військовослужбовця контрактної форми служби

Переміщення на нове місце військової служби військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, викликане потребою догляду за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) чи особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім’ї військовослужбовця, здійснюється командирами з’єднань, рівнозначними їм і вище посадовими особами на підставі рапорту військовослужбовця та відповідних документів, які підтверджують потребу в постійному сторонньому догляді (допомозі, нагляді) за ними.

У разі коли переміщення військовослужбовця, який проходить військову службу за контрактом, на нове місце військової служби передбачає зміну місця проживання його сім’ї, а дружина (чоловік) військовослужбовця також проходить військову службу за контрактом, одночасно з прийняттям рішення про переміщення військовослужбовця на нове місце військової служби, крім випадків переміщення на підставі висновку атестування чи у порядку реалізації накладеного дисциплінарного стягнення відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, а також якщо може виникнути обставина, що порушує вимоги частини першої статті 27 Закону України “Про запобігання корупції”, вирішується (за їх згодою) питання щодо переміщення у цю ж місцевість його (її) дружини (чоловіка).

Переміщення військовослужбовця за сімейними обставинами

Сімейними обставинами та іншими поважними причинами для переміщення військовослужбовця є:

  • виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років;
  • утримання повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю I або II групи;
  • виховання дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим ЛКК, але якій не встановлено інвалідність;
  • наявність особи з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що така особа є членом сім’ї військовослужбовця 1 або 2 ступеня споріднення, та відсутності інших членів сім’ї, які здійснюють догляд;
  • необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розвитку, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
  • хвороба військовослужбовця або члена його сім’ї, якщо така хвороба згідно з висновком військово-лікарської або лікарсько-експертної комісії перешкоджає військовослужбовцю проходити службу в даній місцевості чи проживати в ній членові його сім’ї;
  • переміщення дружини (чоловіка) військовослужбовця, які проходять військову службу за контрактом, на нове місце служби.

До членів сім’ї військовослужбовця належать особи, які внесені в особову справу військовослужбовця в порядку, визначеному Інструкцією з організації обліку особового складу в системі Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 15 вересня 2022 року № 280.

Зокрема, у відповідності до положень даної Інструкції, до особової справи військовослужбовця вносяться відомості про наступних членів сім’ї: дружина, діти, батьки, опікуни, рідні брати та сестри незалежно від їхнього місця проживання.

Якщо батьки померли, а військовослужбовець неодружений, записуються відомості про одного з близьких родичів та місце їхнього проживання.

Записи відомостей про сімейний стан (усиновлення, розлучення, смерть членів сім’ї) робляться лише на підставі відповідних свідоцтв, які видаються органами РАЦС, або відповідних рішень суду.

Щодо занесення даних про осіб, які перебувають на утриманні військовослужбовця, то вносяться дані про:

  • непрацездатних батьків (усиновителів), братів, сестер (незалежно від місця проживання);
  • непрацездатних батьків  дружини (чоловіка) у разі проживання разом, які перебувають на утриманні військовослужбовця чи отримують від нього допомогу, що є для них постійним і основним джерелом засобів існування.

Визначення перебування на утриманні військовослужбовця його повнолітніх дітей або дітей дружини (чоловіка) здійснюється відповідно до законодавства.

Порядок переміщення 

Переміщення військовослужбовця за станом здоров’я або за станом здоров’я членів його сім’ї здійснюється за рапортом та за наявності відповідного медичного висновку.

Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:

  • дружини (чоловіка);
  • його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей – учнів (студентів) закладів освіти за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей з інвалідністю I або II групи;
  • непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка);
  • братів, сестер військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які перебувають на його (її) утриманні.

Крім рапорту військовослужбовця, підставами для прийняття рішення щодо його переміщення за станом здоров’я, сімейними обставинами  є постанова (висновки) військово-лікарської та лікарсько-консультативної комісій, документи, що підтверджують наявність і вік дітей, наявність житла тощо.

Рапорт подається за підпорядкуванням.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального, сімейного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна правова допомога військовослужбовцям.