ВСП

Правовий статус Військової служби правопорядку у ЗСУ

П’ятий місяць Україна дає гідну відсіч збройній агресії російської федерації. Одним із важливих аспектів досягнення перемоги над ворогом є забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань. Це завдання покладається на спеціальне правоохоронне формування – Військову службу правопорядку у Збройних Силах України (далі – ВСП). 

Правовий статус ВСП визначається Законом України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» (надалі – Закон) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3099-14#Text), Статутами ЗСУ та іншими нормативно-правовими актами.  

Які права мають військовослужбовці ВСП?

Стаття 7 Закону визначає такі ключові права:

  • вимагати від військовослужбовців, від інших осіб у військовій формі одягу, дотримання громадського порядку, правил носіння військової форми одягу, припинення правопорушень, а також дій, що перешкоджають здійсненню завдань і функцій ВСП;
  • перевіряти у військовослужбовців, а на території військових частин (військових об’єктів) також в інших осіб документи, що посвідчують їх особу;
  • затримувати і тримати військовослужбовців на гауптвахтах з метою застосування тимчасового запобіжного заходу;
  • затримувати осіб у військовій формі одягу, які мають виражені ознаки психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для оточуючих;
  • проводити особистий огляд або обшук затриманих осіб, огляд речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або є небезпечними для оточуючих;
  • складати протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців;
  • входити на територію та в приміщення військових частин та оглядати їх;
  • зупиняти військові транспортні засоби;
  • зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю у встановленому законом порядку;
  • інші права згідно ст. 7 Закону. 

Порядок реалізації окремих прав військовослужбовців ВСП визначається Інструкцією про організацію патрульно-постової служби ВСП, затвердженою Міноборони (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1429-16#Text). 

Наприклад, Інструкцією визначено, що особистий огляд здійснюється посадовою особою ВСП однієї статі з особою, яку оглядають, у присутності двох понятих тієї самої статі в приміщенні, яке відповідає вимогам санітарії і гігієни та унеможливлює доступ сторонніх осіб. Забороняється здійснювати в одному приміщенні одночасно особистий огляд кількох осіб. Під час проведення особистого огляду не допускаються дії, які принижують гідність особи, яку оглядають, або небезпечні для її здоров’я. Особистий огляд без понятих не допускається.

Також міститься вимога, що у випадку затримання військовослужбовця про його місце перебування негайно повідомляються його родичі, командир (начальник) військової частини та територіальний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також відповідні органи досудового розслідування в разі затримання особи за вчинення кримінального правопорушення.

Інструкція встановлює порядок проведення огляду військовослужбовців на стан алкогольного сп’яніння. Так, перед проведенням огляду на стан алкогольного сп’яніння уповноважена посадова особа органу управління ВСП інформує особу, яка підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

За яких умов військовослужбовці ВСП можуть застосовувати заходи фізичного впливу, спец. засоби і вогнепальну зброю? 

Військовослужбовці ВСП мають право застосовувати заходи фізичного впливу, в тому числі прийоми рукопашного бою, для припинення правопорушень, подолання протидії законним вимогам військовослужбовців ВСП, якщо інші способи не забезпечили виконання покладених на них обов’язків (ст. 9 Закону). 

Спеціальні засоби

Військовослужбовцям ВСП надається право застосовувати наручники, гумові кийки, засоби зв’язування, речовини сльозоточивої та дратівної дії, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої для відкриття приміщень і примусової зупинки транспорту, водомети, бронемашини та інші спеціальні і транспортні засоби, а також використовувати службових собак у випадках, визначених ст. 10 Закону. 

До таких випадків належать, зокрема: – захист військовослужбовців, інших осіб і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров’ю; – припинення масових безпорядків у військових частинах, а також групових порушень громадського порядку військовослужбовцями; – відбиття нападу без застосування зброї на військові містечка, військові об’єкти, будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби ЗСУ або їх звільнення у разі захоплення тощо. 

Вогнепальна зброя

Застосування вогнепальної зброї є крайнім заходом. Випадки, коли військовослужбовці ВСП мають право її застосувати, встановлені ст. 11 Закону. Це наприклад: – захист військовослужбовців, інших громадян від нападу, що загрожує їх життю і здоров’ю, а також звільнення заручників, захоплених на території військової частини; – затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочинів і яка намагається втекти тощо. 

Закон окремо визначає, що спроби особи, яка затримується військовослужбовцем Служби правопорядку з приведеною в готовність вогнепальною зброєю, наблизитися до нього, скоротивши при цьому визначену ним відстань, чи доторкнутися до його зброї дають військовослужбовцю Служби правопорядку право застосовувати вогнепальну зброю.

Слід звернути увагу, що постановою Кабінету Міністрів України затверджені Правила застосування спеціальних засобів військовослужбовцями ВСП під час здійснення службових обов’язків (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/83-2003-%D0%BF#Text). 

Наприклад, згідно даних Правил забороняється нанесення ударів кийком у разі, коли це не пов’язано із захистом життя та здоров’я військовослужбовця ВСП або іншої особи: 

  • гумовим – по голові, шиї, ключичній ділянці, череву, статевих органах; 
  • пластиковим типу «тонфа» – по голові, шиї, сонячному сплетенню, ключичній ділянці, паху, статевих органах, нирках, куприку.

Відповідно до ст. 15 Закону, військовослужбовець ВСП у межах своїх повноважень, наданих цим Законом та іншими законами, самостійно приймає рішення, крім випадків, передбачених цим Законом, і несе за свої протиправні дії або бездіяльність відповідальність у встановленому законом порядку.

Отже, військовослужбовці ВСП мають достатньо широкі права та повноваження для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань. 

Військовослужбовцям ЗСУ та інших військових формувань необхідно виконувати законні вимоги військовослужбовців ВСП. Разом з цим, трапляються випадки порушення останніми вимог чинного законодавства України. 

Для отримання індивідуальної безкоштовної консультації у випадку перевищення військовослужбовцями ВСП своїх повноважень, незаконних дій, протиправного притягнення до адміністративної відповідальності, звертайтесь до адвокатів волонтерського руху за вказаними на сайті контактами.

Адвокат

Іван Костюк


Костюк Іван

Адвокат. White collar crime, захист бізнесу, внутрішні корпоративні розслідування, питання антикорупційного законодавства.