ВСП

Костюк Іван

Адвокат. White collar crime, захист бізнесу, внутрішні корпоративні розслідування, питання антикорупційного законодавства.

Правовий статус Військової служби правопорядку у ЗСУ

П’ятий місяць Україна дає гідну відсіч збройній агресії російської федерації. Одним із важливих аспектів досягнення перемоги над ворогом є забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань. Це завдання покладається на спеціальне правоохоронне формування – Військову службу правопорядку у Збройних Силах України (далі – ВСП). 

Правовий статус ВСП визначається Законом України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» (надалі – Закон) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3099-14#Text), Статутами ЗСУ та іншими нормативно-правовими актами.  

Які права мають військовослужбовці ВСП?

Стаття 7 Закону визначає такі ключові права:

  • вимагати від військовослужбовців, від інших осіб у військовій формі одягу, дотримання громадського порядку, правил носіння військової форми одягу, припинення правопорушень, а також дій, що перешкоджають здійсненню завдань і функцій ВСП;
  • перевіряти у військовослужбовців, а на території військових частин (військових об’єктів) також в інших осіб документи, що посвідчують їх особу;
  • затримувати і тримати військовослужбовців на гауптвахтах з метою застосування тимчасового запобіжного заходу;
  • затримувати осіб у військовій формі одягу, які мають виражені ознаки психічного розладу і створюють у зв’язку з цим реальну небезпеку для оточуючих;
  • проводити особистий огляд або обшук затриманих осіб, огляд речей, що знаходяться при них, транспортних засобів і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або є небезпечними для оточуючих;
  • складати протоколи про адміністративні правопорушення стосовно військовослужбовців;
  • входити на територію та в приміщення військових частин та оглядати їх;
  • зупиняти військові транспортні засоби;
  • зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю у встановленому законом порядку;
  • інші права згідно ст. 7 Закону. 

Порядок реалізації окремих прав військовослужбовців ВСП визначається Інструкцією про організацію патрульно-постової служби ВСП, затвердженою Міноборони (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1429-16#Text). 

Наприклад, Інструкцією визначено, що особистий огляд здійснюється посадовою особою ВСП однієї статі з особою, яку оглядають, у присутності двох понятих тієї самої статі в приміщенні, яке відповідає вимогам санітарії і гігієни та унеможливлює доступ сторонніх осіб. Забороняється здійснювати в одному приміщенні одночасно особистий огляд кількох осіб. Під час проведення особистого огляду не допускаються дії, які принижують гідність особи, яку оглядають, або небезпечні для її здоров’я. Особистий огляд без понятих не допускається.

Також міститься вимога, що у випадку затримання військовослужбовця про його місце перебування негайно повідомляються його родичі, командир (начальник) військової частини та територіальний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, а також відповідні органи досудового розслідування в разі затримання особи за вчинення кримінального правопорушення.

Інструкція встановлює порядок проведення огляду військовослужбовців на стан алкогольного сп’яніння. Так, перед проведенням огляду на стан алкогольного сп’яніння уповноважена посадова особа органу управління ВСП інформує особу, яка підлягає огляду, про порядок застосування спеціального технічного засобу та на її вимогу надає сертифікат відповідності та свідоцтво про повірку робочого засобу вимірювальної техніки.

За яких умов військовослужбовці ВСП можуть застосовувати заходи фізичного впливу, спец. засоби і вогнепальну зброю? 

Військовослужбовці ВСП мають право застосовувати заходи фізичного впливу, в тому числі прийоми рукопашного бою, для припинення правопорушень, подолання протидії законним вимогам військовослужбовців ВСП, якщо інші способи не забезпечили виконання покладених на них обов’язків (ст. 9 Закону). 

Спеціальні засоби

Військовослужбовцям ВСП надається право застосовувати наручники, гумові кийки, засоби зв’язування, речовини сльозоточивої та дратівної дії, світлозвукові пристрої відволікаючої дії, пристрої для відкриття приміщень і примусової зупинки транспорту, водомети, бронемашини та інші спеціальні і транспортні засоби, а також використовувати службових собак у випадках, визначених ст. 10 Закону. 

До таких випадків належать, зокрема: – захист військовослужбовців, інших осіб і самозахисту від нападу та інших дій, що створюють загрозу їх життю або здоров’ю; – припинення масових безпорядків у військових частинах, а також групових порушень громадського порядку військовослужбовцями; – відбиття нападу без застосування зброї на військові містечка, військові об’єкти, будівлі, приміщення, споруди і транспортні засоби ЗСУ або їх звільнення у разі захоплення тощо. 

Вогнепальна зброя

Застосування вогнепальної зброї є крайнім заходом. Випадки, коли військовослужбовці ВСП мають право її застосувати, встановлені ст. 11 Закону. Це наприклад: – захист військовослужбовців, інших громадян від нападу, що загрожує їх життю і здоров’ю, а також звільнення заручників, захоплених на території військової частини; – затримання особи, яку застали при вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочинів і яка намагається втекти тощо. 

Закон окремо визначає, що спроби особи, яка затримується військовослужбовцем Служби правопорядку з приведеною в готовність вогнепальною зброєю, наблизитися до нього, скоротивши при цьому визначену ним відстань, чи доторкнутися до його зброї дають військовослужбовцю Служби правопорядку право застосовувати вогнепальну зброю.

Слід звернути увагу, що постановою Кабінету Міністрів України затверджені Правила застосування спеціальних засобів військовослужбовцями ВСП під час здійснення службових обов’язків (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/83-2003-%D0%BF#Text). 

Наприклад, згідно даних Правил забороняється нанесення ударів кийком у разі, коли це не пов’язано із захистом життя та здоров’я військовослужбовця ВСП або іншої особи: 

  • гумовим – по голові, шиї, ключичній ділянці, череву, статевих органах; 
  • пластиковим типу «тонфа» – по голові, шиї, сонячному сплетенню, ключичній ділянці, паху, статевих органах, нирках, куприку.

Відповідно до ст. 15 Закону, військовослужбовець ВСП у межах своїх повноважень, наданих цим Законом та іншими законами, самостійно приймає рішення, крім випадків, передбачених цим Законом, і несе за свої протиправні дії або бездіяльність відповідальність у встановленому законом порядку.

Отже, військовослужбовці ВСП мають достатньо широкі права та повноваження для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань. 

Військовослужбовцям ЗСУ та інших військових формувань необхідно виконувати законні вимоги військовослужбовців ВСП. Разом з цим, трапляються випадки порушення останніми вимог чинного законодавства України. 

Для отримання індивідуальної безкоштовної консультації у випадку перевищення військовослужбовцями ВСП своїх повноважень, незаконних дій, протиправного притягнення до адміністративної відповідальності, звертайтесь до адвокатів волонтерського руху за вказаними на сайті контактами.

 


ВСП – Часті запитання (FAQ): Все про Військову службу правопорядку

Загальні питання про ВСП

Що таке ВСП у Збройних Силах України?

ВСП це спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, що виконує функції військової поліції. Військова служба правопорядку (ВСП) функціонує під керівництвом Міністерства оборони України та забезпечує дотримання законності та правопорядку у військових частинах і на військових об’єктах. ВСП налічує 43 підрозділи та має у своєму складі близько 2750 військовослужбовців, що дозволяє ефективно виконувати покладені на службу завдання по всій території України.

Коли була створена ВСП та якими законами регулюється її діяльність?

ВСП була створена відповідно до Закону України “Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України”. Діяльність ВСП регулюється Конституцією України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, законами України з питань національної безпеки і оборони, статутами Збройних Сил України та іншими нормативно-правовими актами. ВСП це структура, яка постійно розвивається та трансформується відповідно до сучасних викликів та потреб української армії.

Яка роль ВСП у системі Збройних Сил України?

ВСП виконує ключову роль у забезпеченні правопорядку та військової дисципліни. ВСП це правоохоронна структура, яка сприяє підтриманню високого рівня боєготовності ЗСУ через:

  • Забезпечення дисципліни та порядку в підрозділах
  • Протидію правопорушенням та злочинам серед військовослужбовців
  • Захист військового майна та об’єктів від незаконних посягань
  • Підтримку належного морально-психологічного стану військовослужбовців
  • Забезпечення законності у військовій сфері

Напрямки діяльності та завдання ВСП

Які основні завдання виконує ВСП?

ВСП це структура з широким спектром завдань у правоохоронній сфері:

  1. Запобігання, виявлення і припинення злочинів та інших правопорушень у Збройних Силах України
  2. Захист життя, здоров’я, прав і законних інтересів військовослужбовців
  3. Забезпечення правопорядку і військової дисципліни у військових частинах
  4. Охорона військових об’єктів та забезпечення громадського порядку
  5. Виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню правопорушень у військовій сфері
  6. Пошук військовослужбовців, які самовільно залишили місця служби
  7. Участь у протидії диверсійним проявам та терористичним актам на військових об’єктах

Як здійснюється правоохоронна діяльність ВСП?

ВСП це правоохоронний орган, який здійснює широкий спектр дій для забезпечення законності:

  • Проведення оперативно-розшукових заходів для виявлення правопорушень
  • Розслідування злочинів, віднесених до її компетенції
  • Розшук осіб, які самовільно залишили військові частини
  • Проведення перевірок за фактами порушень законодавства
  • Профілактична робота щодо запобігання правопорушенням
  • Припинення протиправних дій військовослужбовців
  • Забезпечення збереження доказів вчинення правопорушень

Чим займається ВСП у сфері забезпечення безпеки та охорони?

ВСП це структура, відповідальна за безпеку військових об’єктів, зокрема:

  • Охорона важливих військових об’єктів та складів зі зброєю
  • Забезпечення пропускного режиму на військових об’єктах
  • Контроль за безпекою дорожнього руху військового транспорту
  • Забезпечення порядку в місцях дислокації військових частин
  • Участь у заходах територіальної оборони
  • Перевірка вантажів та транспортних засобів на військових об’єктах
  • Забезпечення безпеки під час проведення військових навчань та заходів

Особливості діяльності ВСП в різних умовах

Як діє ВСП в умовах мирного часу?

У повсякденній діяльності ВСП це служба, яка зосереджується на:

  • Підтриманні правопорядку у військових частинах та на об’єктах
  • Профілактиці правопорушень серед військовослужбовців через проведення роз’яснювальної роботи
  • Контролі за дотриманням статутних норм та військової дисципліни
  • Захисті прав і свобод військовослужбовців від неправомірних дій
  • Забезпеченні безпеки військових об’єктів та запобіганні розкраданням
  • Патрулюванні у місцях дислокації військових частин та військових містечках
  • Проведенні розслідувань за фактами правопорушень у військовій сфері

Які функції виконує ВСП в особливий період?

При загостренні обстановки ВСП це структура, яка посилює:

  • Охорону стратегічних військових об’єктів та складів зі зброєю
  • Контроль за переміщенням особового складу та військових вантажів
  • Перевірку транспортних засобів та вантажів на військових об’єктах
  • Протидію розвідувально-підривній діяльності
  • Захист інформаційної безпеки військових частин
  • Забезпечення евакуації військовослужбовців з небезпечних зон
  • Підтримку порядку в місцях розташування військових підрозділів

Як змінюються повноваження ВСП в умовах воєнного стану?

В умовах воєнного стану ВСП це формування, яке додатково виконує:

  • Протидію диверсійно-розвідувальним групам на військових об’єктах
  • Організацію роботи з військовополоненими згідно з міжнародним правом
  • Забезпечення дотримання комендантської години в зоні відповідальності
  • Посилену охорону критичної військової інфраструктури
  • Контроль за переміщенням військових вантажів у зоні бойових дій
  • Участь у територіальній обороні та антитерористичних операціях
  • Забезпечення евакуації військовослужбовців та членів їх сімей

Які дії виконує ВСП при надзвичайних ситуаціях?

У разі виникнення надзвичайних ситуацій ВСП це служба, яка забезпечує:

  • Евакуацію особового складу та членів їх сімей з небезпечних зон
  • Охорону майна військових частин та об’єктів
  • Підтримання порядку в зоні надзвичайної ситуації
  • Взаємодію з рятувальними службами та іншими підрозділами
  • Інформування командування про ситуацію та вжиті заходи
  • Участь у ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій
  • Забезпечення контрольно-пропускного режиму в зоні НС

Структура та організація ВСП

Яка організаційна структура ВСП?

ВСП це структура, побудована за територіальним принципом, що включає:

  • Головне управління Служби правопорядку (м. Київ)
  • Територіальні управління:
    • Центральне управління (Київ та Київська область)
    • Західне територіальне управління (Львів)
    • Південне територіальне управління (Одеса)
    • Східне територіальне управління (Дніпро)
    • Північне територіальне управління (Чернігів)
  • Спеціалізовані підрозділи та частини
  • Навчальні центри та інші структурні елементи

Які спеціалізовані підрозділи входять до складу ВСП?

До складу ВСП входять спеціалізовані частини:

  • 93-й окремий батальйон ВСП, який виконує завдання у зоні проведення операцій
  • 138 центр спеціального призначення, що здійснює антитерористичну діяльність
  • Спецвідділ ВСП “Сармат”, призначений для виконання особливо складних завдань
  • 307-й дисциплінарний батальйон, де відбувають покарання військовослужбовці
  • 25-й навчальний центр ВСП, що забезпечує підготовку кадрів для служби
  • Інші спеціалізовані підрозділи для виконання специфічних завдань

Як здійснюється підготовка особового складу ВСП?

Підготовка кадрів для ВСП це комплексний процес, що включає:

  • Базову підготовку нових співробітників протягом 3 місяців з вивченням нормативно-правової бази та набуттям практичних навичок
  • Спеціалізовані курси підвищення кваліфікації за напрямками діяльності служби
  • Програми професійного розвитку для офіцерського складу
  • Практичну підготовку з моделюванням реальних ситуацій на полігоні
  • Міжнародну співпрацю та обмін досвідом з військовими поліцейськими структурами інших країн
  • Регулярні тренування та навчання з відпрацювання дій у різних ситуаціях
  • Психологічну підготовку до дій у стресових умовах

Технічне оснащення та матеріальне забезпечення ВСП

Яким обладнанням та технікою оснащена ВСП?

ВСП це структура, яка має спеціальне обладнання та технічне оснащення:

  • Транспортні засоби: патрульні автомобілі підвищеної прохідності, спеціалізовані автомобілі для конвоювання, мобільні криміналістичні лабораторії
  • Засоби зв’язку та спостереження: захищені радіостанції, системи супутникового зв’язку, тепловізійні прилади, безпілотні літальні апарати
  • Спеціальне обладнання для розслідувань: мобільні комплекси для збору доказів, цифрові фото- та відеокамери, обладнання для дактилоскопії
  • Захисне спорядження: бронежилети та шоломи, тактичне спорядження, засоби індивідуального захисту
  • Системи контролю та управління: автоматизовані системи управління, електронні системи контролю доступу, GPS-трекери

Яка інфраструктура є у розпорядженні ВСП?

ВСП це організація з розвиненою інфраструктурою, що включає:

  • Адміністративні будівлі територіальних управлінь у різних регіонах України
  • Навчальні центри та полігони для підготовки особового складу
  • Спеціалізовані сховища та склади для зберігання обладнання
  • Технічні майданчики та ремонтні бази для обслуговування техніки
  • Казармені приміщення для розміщення особового складу
  • Контрольно-пропускні пункти на військових об’єктах
  • Ситуаційні центри для координації дій під час операцій

Взаємодія ВСП з іншими структурами

Як ВСП взаємодіє з військовими підрозділами та командуванням?

ВСП це структура, яка постійно співпрацює з командуванням військових частин:

  • Здійснюється спільне планування заходів з підтримання правопорядку
  • Проводяться профілактичні заходи щодо попередження правопорушень
  • Відбувається розслідування інцидентів та надзвичайних подій
  • Здійснюється контроль за дотриманням статутних відносин
  • Проводиться моніторинг морально-психологічного стану особового складу
  • Організовуються спільні навчання та тренування
  • Забезпечується оперативний обмін інформацією

Як налагоджена співпраця ВСП з цивільними правоохоронними органами?

ВСП це правоохоронна структура, яка активно взаємодіє з:

Національною поліцією:

  • Спільне патрулювання в місцях дислокації військових частин
  • Розслідування злочинів за участю військовослужбовців
  • Розшук військовослужбовців, які самовільно залишили частини
  • Забезпечення громадського порядку під час військових заходів

Службою безпеки України:

  • Протидія розвідувально-підривній діяльності
  • Захист державної таємниці у військовій сфері
  • Антитерористична діяльність
  • Перевірка благонадійності особового складу

Державною прикордонною службою:

  • Контроль за переміщенням військових вантажів через кордон
  • Перевірка документів військовослужбовців при перетині кордону
  • Протидія контрабанді військового майна
  • Забезпечення режиму в прикордонних військових частинах

Які механізми координації та обміну інформацією використовує ВСП?

Для ефективної взаємодії ВСП це структура, яка використовує:

  • Єдину систему обміну оперативною інформацією між службами
  • Захищені канали зв’язку для передачі даних між відомствами
  • Спільні бази даних для обліку правопорушень
  • Систему оповіщення про надзвичайні події у військовій сфері
  • Міжвідомчі координаційні штаби для оперативного реагування
  • Спільні робочі групи для вирішення конкретних завдань
  • Регулярні координаційні наради керівництва різних структур

Перспективи розвитку ВСП

Які плани з модернізації та реформування ВСП?

Відповідно до Стратегічного оборонного бюлетеня України, ВСП це структура, яка має наступні напрямки розвитку:

  • Трансформація ВСП у повноцінну військову поліцію за стандартами НАТО
  • Розширення повноважень та функціональних можливостей служби
  • Впровадження нових сучасних методів роботи та технологій
  • Посилення технічного оснащення підрозділів спеціальним обладнанням
  • Вдосконалення системи підготовки кадрів для служби
  • Розширення міжнародної співпраці та обміну досвідом
  • Покращення інфраструктури та матеріально-технічної бази

Як вдосконалюється нормативно-правова база діяльності ВСП?

ВСП це організація, для якої ведеться активна робота над:

  • Оновленням законодавчої бази діяльності служби відповідно до сучасних викликів
  • Розробкою нових нормативних документів, що регламентують службу
  • Вдосконаленням механізмів взаємодії з іншими силовими структурами
  • Адаптацією українського законодавства до стандартів НАТО у сфері військової поліції
  • Розширенням повноважень слідчих ВСП у розслідуванні військових злочинів
  • Створенням додаткових правових механізмів захисту прав військовослужбовців
  • Впровадженням міжнародних норм щодо поводження з військовополоненими

Яке значення має ВСП для обороноздатності України?

ВСП це важлива складова системи національної безпеки, яка:

  • Сприяє підтриманню високого рівня боєготовності Збройних Сил України
  • Забезпечує дисципліну та порядок у військових підрозділах
  • Протидіє правопорушенням та злочинам, що підриваються обороноздатність
  • Захищає військове майно та об’єкти від незаконних посягань
  • Підтримує належний морально-психологічний стан військовослужбовців
  • Є важливим елементом у процесі реформування Збройних Сил України
  • Впроваджує стандарти НАТО у сфері військової дисципліни та правопорядку

Військова служба правопорядку є невід’ємною частиною системи забезпечення правопорядку у Збройних Силах України. ВСП це структура, діяльність якої спрямована на підтримання військової дисципліни, запобігання правопорушенням та забезпечення законності у військовій сфері. Постійний розвиток та вдосконалення ВСП сприяє підвищенню боєздатності української армії та її наближенню до стандартів НАТО.