документи

Реєстрація рапортів – обов’язок військової частини

Відповідно до обставин справи, військовослужбовець звернувся до суду у зв’язку із тим, що військова частина не розглядала його рапорти на звільнення з військової служби через необхідність здійснення постійного догляду за хворою матір’ю.

Він зазначив, що подавав рапорти як особисто, так і надсилав поштовим зв’язком  Однак, жодної відповіді щодо розгляду рапорту військовослужбовцю не надходило.

Заперечуючи проти позову, військова частина зазначила, що рапорт в діловодстві військової частини не зареєстрований та у ньому відсутня дата його написання, а тому не можливо стверджувати, що військовослужбовець взагалі подавав вказаний рапорт.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що документи, адресовані командирам (керівникам) військових частин (установ), а також такі, в яких не зазначено конкретної посадової особи або підрозділу військової частини (установи) як адресата, підлягають попередньому розгляду в службах діловодства військової частини (установи). При цьому, реєстрація документів полягає у веденні запису облікових даних про документ за встановленою реєстраційною формою, який підтверджує факт створення, відправлення або одержання документа шляхом проставлення на ньому індексу з подальшим записом у зазначених формах необхідних відомостей про документ. Реєстрація документів проводиться з метою забезпечення їх обліку, контролю за виконанням і оперативним використанням наявної в документах інформації. Реєструються документи незалежно від способу їх доставки, передачі чи створення. Подавати на розгляд командиру (керівнику) незареєстровані документи забороняється.

У зв’язку із наведеним, суд дійшов до висновку про те що наведені вище положення передбачають право військовослужбовця на подання рапортів з питань, що виникають під час проходження військової служби. При цьому відповідальні особи з ведення діловодства військової частини повинні прийняти рапорти та зареєструвати їх у журналі вхідної кореспонденції. Обов`язок щодо реєстрації рапортів та подання його до розгляду (виконання) лежить на службі діловодства військової частини або там, де вона за штатом не передбачається, на особу (групу осіб), відповідальну за ведення діловодства.

Також суд наголосив, що документи, в яких не зазначено строк виконання, повинні бути виконані не пізніше ніж за 30 календарних днів із моменту реєстрації документа у військовій частині (установи), до якої надійшов документ.

Враховуючи зазначене, суд визнав бездіяльність військової частини щодо нерозгляду рапорту протиправною та зобов’язав останню вчинити такі дії.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим.

Детальніше: рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 04 червня 2024 року у справі № 120/2810/24


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.