Суд захистив від “військкомату” батька дитини з інвалідністю
Закарпатський окружний адміністративний суд по справі №260/1493/22 зобов’язав Берегівський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі – РТЦК та СП) визнати позивача таким, що не підлягає призову на військову службу при мобілізації під час воєнного стану, оскільки має на утриманні дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Позивач є внутрішньо переміщеною особою. В березні 2022 року позивача примусово було доставлено поліцейськими до Берегівського РТЦК та СП. Позивачем, було повідомлено працівників РТЦК та СП, про те, що він виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, а тому він не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Не зважаючи на це, позивачеві було надано повістку з необхідністю з`явитися до «військкомату». 16 квітня 2022 року позивач з`явився до Берегівського РТЦК та СП і позивачеві було вручено повістку на відправку до військової частини.
«Військкомат» підтвердив, що позивач прибув до Берегівського РТЦК та СП для постановки на військовий облік як внутрішньо-переміщення особа, де пройшов військово-лікарську комісію за результатом якої був визнаний «придатним» до військової служби. Позивач в усному порядку заявив, що виховує дитину з інвалідністю віком до 18 років, підтверджуючих доказів не наддав. Без дозволу посадової особи «військкомату» позивач змінив місце проживання, заяв та клопотань не подавав. Станом на 19 квітня 2022 року позивача було подано в розшук за ухилення від мобілізації.
Позиція суду
Судом встановлено, що на підтвердження тієї обставини, що позивач виховує та утримує дитину з інвалідністю до 18 років, позивачем надано суду такі документи: Індивідуальну програму реабілітації дитини-інваліда, виписку із медичної картки стаціонарного хворого, корінець медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років, посвідчення дитини з інвалідністю до 18 років
Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Так, відповідно до вимог вищевказаної статті передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: чоловіки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років.
Як вбачається із позову, позивач стверджує, що він виховує дитину з інвалідністю до 18 років, що в свою чергу є підставою для визнання його таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, а тому дії «військкомату» щодо прийняття рішення відносно того, що він підлягає призову є протиправними та відповідне рішення підлягає скасуванню.
Стосовно вимоги позивача зобов`язати «військкомат» визнати позивача таким, що не підлягає призову на військову службу під час мобілізації під час воєнного стану, оскільки має на утриманні та вихованні дитину з інвалідністю віком до 18 років суд вважає, що така підлягає до задоволення, оскільки позивач надав суду всі необхідні докази, які підтверджують вищезазначені обставини.