суд

Суди почали звільняти з армії багатодітних батьків

В серпні 2022 року Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/5466/22 визнав протиправним та скасував пункт наказу військового комісара про зарахування  на посаду стрільця та зобов`язав виключити солдата зі списків особового складу. Обґрунтовуючи позовні вимоги чоловік зазначив, що є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї. Наказом військового комісара чоловіка мобілізовано. 

В свою чергу «військкомат» вказав, що на час призову таких даних чоловік не надавав. Крім того вважає, що законодавцем чітко визначено, що підставою для звільнення від призову на військову службу під час мобілізації є утримання трьох і більше дітей віком до 18 року. Разом з тим, одна з дитин не є рідною дитиною чоловіка , а тому твердження позивача щодо наявності в нього права на звільнення від призову на військову службу під час мобілізації згідно абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є безпідставним.

Позиція суду 

Чоловік  є багатодітним батьком та має на утриманні трьох дітей віком до 18 років, що підтверджується посвідченням батьків багатодітної сім`ї.

Статтею 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Зокрема, згідно абзацу 2 частини 1 статті 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, громадяни зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Отже, з 24.02.2022 року у громадян України виник обов`язок з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для виконання конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни.

Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” встановлено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, військовозобов`язані а чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (такі жінки та чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди і тільки за місцем проживання). Тобто, на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання.

Позивач вказує, що згоди на проходження військової служби не надавав. Доказів протилежного відповідачем суду не надано та матеріали справи не містять. Тобто, видаючи наказ Відповідач мав врахувати усі обставини, що мають значення для його видання, зокрема, наявність обмежень встановлених статтею 23 Закону України  “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Суд не погоджується з такою позицією відповідача, оскільки аналіз абзацу 4 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” свідчить, що визначальним фактом є саме утримання трьох і більше дітей, при цьому в законодавстві важливий саме факт утримання, а не родинних звязків. Дана норма є вичерпною та не може тлумачитись по іншому.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що на час виникнення спірних правовідносин, позивач відповідно до статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” підлягав призову на військову службу під час мобілізації тільки за його згодою і тільки за місцем проживання, а згоди на призов він не надавав, відповідачем порушено вимоги Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, а тому Наказ військового слід визнати протиправним та скасувати.

Враховуючи, що позивача призвано на військову службу з порушенням вимог закону, суд приходить до висновку, що достатнім і ефективним способом захисту порушених прав позивача є прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача виключити солдата зі списків особового складу 

Аналогічне рішення прийняв Вінницький окружний адміністративний суд по справі 120/4611/22 про визнання протиправними дії щодо призову чоловіка на військову службу під час мобілізації та  зобов`язав командира військової частини прийняти рішення про звільнення чоловіка з військової служби 

Таке ж рішення винесено Закарпатським окружним адміністративним судом по справі 260/1914/22. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду по справі №460/18262/22 задоволено позов до Рівненського об`єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки дій та визнано протиправним та скасовано рішення в частині  мобілізації та переміщення позивача – батька трьох дітей на військову службу під час мобілізації та направлення для проходження військової служби до військової частини та відповідні накази командира військової частини. 

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.