службове розслідування

Ухилення від мобілізації під час війни. Судові вироки. Взяття під варту “ухилянтів” та багато іншого

Стаття 336 Кримінального кодексу України встановлює відповідальність за ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, зокрема 

Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.

Станом на 15 липня 2022 року в Єдиному державному реєстрі містилось 8 вироків по справах щодо ухилення від мобілізації. По всіх вироках суд призначив покарання з іспитовим строком від одного до трьох років. 

При цьому п’ять  вироків винесено судами Закарпатської області та по одному в Волинській, Львівській, Сумській областях. 

Наприклад, Ковельський міськрайоний суд Волинської області визнав винним внутрішньо переміщену особу з міста Лисичанськ Луганської області, який переїхав під час війни до міста Ковель. Призначено покарання у виді позбавлення волі строком три роки з 1 роком іспитового строку (вирок –https://reyestr.court.gov.ua/Review/105012442) 

Перечинський районний суд Закарпатської області затвердив угоду про визнання винуватості, укладену між прокурором та обвинуваченим, визнав винуватим особу   у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України, і призначив йому узгоджене сторонами угоди покарання у виді позбавлення волі строком на чотири роки, звільнивши від відбування призначеного покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк тривалістю один рік шість місяців (посилання на вирок https://reyestr.court.gov.ua/Review/105017437 ). Аналогічні вироки виносили й інші суди:

– Тячівський районний суд Закарпатської області (два вироки – https://reyestr.court.gov.ua/Review/105121339 та https://reyestr.court.gov.ua/Review/105040530)

– Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області (вирок https://reyestr.court.gov.ua/Review/104892528 )

– Великоберезнянський районний суд Закарпатської області (вирок https://reyestr.court.gov.ua/Review/104888806  )

  Самбірський міськрайонний суд Львівської області вирок https://reyestr.court.gov.ua/Review/105111258)

– Роменський міськрайонний суд Сумської області (вирок https://reyestr.court.gov.ua/Review/105120777 )

         Процесуальних ухвал з приводу розгляду цієї категорії справ слідчими суддями, як правило, майже не приймалось. Реєстр  судових рішень містить ухвалу Коломийського міськрайнного суду Івано-Франківської області, якою  застосовано  запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з визначенням застави в розмірі 24 810 грн щодо внутрішньо переміщеної особи, який прибув з міста Кам`янське Дніпропетровської області до Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Івано-Франківської області, де пройшов військово-лікарську комісію, та отримав повістку для подальшого відправлення до військової частини. Однак, отримавши повістку, останній до пункту призначення не прибув (посилання на ухвалу суду –  https://reyestr.court.gov.ua/Review/105209437) 

          До речі, засудження осіб за ст.336 Кримінального кодексу України не передбачає зняття з військового обліку та підставу для відстрочки від мобілізації. 

          Відповідно до ст.ст. 14, 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» на районні (міські) комісії з питань приписки покладаються, крім іншого, взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання та виключення з військового обліку громадян, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

  Стаття 12 Кримінального кодексу України встановлює, що нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п’яти років. 

         Тобто всі, кого засуджено за ст.336 Кримінального кодексу України можуть підлягати мобілізації та можуть повторно отримати відповідні повістки. 

Для отримання індивідуальної консультації звертайтесь за допомогою форми звотного зв’язку або чатботів.

Адвокат

Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.