службове розслідування

49 вироків за непокору. Як змінилась судова практика на сьогодні

Статтею 402 Кримінального кодексу України передбачено покарання за непокору, тобто відкриту відмову виконати наказ начальника, а також інше умисне невиконання наказу. Непокора, вчинена в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці, -карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Єдиний державний реєстр судових рішень містить 49 вироків щодо вчинення кримінального правопорушення – непокори, винесених після  24 лютого 2022 року за ч.4 ст.402 КК України.

По областях вироки розподілились наступним чином:  

  • Дніпропетровська область – 20 вироків 
  • Донецька область – 6 вироків
  • Запорізька область – 8 вироків
  • Миколаївська область – 3 вироки
  • Львівська область – 1 вирок
  • Одеська область – 10 вироків
  • Дарницький районний суд міста Києва – 1 вирок.

Лідерами по вироках є Баглійський районний суд міста Дніпродзержинська та Київський районний суд міста Одеса  – по  10 вироків. 

Серед призначених суддями Баглійського районного суду міста Дніпродзержинська військовослужбовцям покарань «стандартним» є покарання для військовослужбовців – службове обмеження строком від 6 місяців до 2 років з відрахуванням в дохід держави 10 (десяти) відсотків із суми грошового забезпечення. Також  2 рази суд призначав узгоджене з прокурором покарання у вигляді штрафу в розмірі 73 015 грн та один раз арешт строком 6 місяців. 

Також суди Дніпропетровської області – 6 разів призначали узгоджене з прокурором покарання  у виді двох років позбавлення волі зі зміною на покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців на той самий строк. 

Київський районний суд міста Одеса «ліберально» майже по всіх 10 вироках  призначав покарання призначив зі штрафом від 71 400 до 141 000 грн

Суди Запорізької області не призначили жодного реального покарання, призначаючи штраф від 10200 до 17 000 грн та 2 рази призначали покарання у вигляді службового обмеження

Суди Миколаївської області по вироках призначали покарання у вигляді позбавлення волі п’ять років з іспитовим строком. 

При цьому найтяжче покарання по затвердженій угоді з прокурором призначив Мар`їнський районний суд Донецької області, який визнав винним лейтенанта,  командира танкового взводу у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4ст.402КК України та призначив   йому покарання у вигляді позбавлення волі строком на п`ять років один місяць

У всіх випадках військовослужбовці визнавали свою вину та, як правило, укладали угоди про визнання винуватості з прокурором. Вироки в апеляційних інстанціях не оскаржувались. Збільшення випадків призначення покарань у вигляді службових обмежень говорить про те, що використовується покарання, при якому військовослужбовець продовжує військову службу. 

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.