середній заробіток

Збереження середнього заробітку за мобілізованими працівниками скасовано

Верховна Рада України внесла зміни до Кодексу законів про працю, якими скасувала, передбачену ст. 119 гарантію щодо збереження середнього заробітку за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення. Тепер за такою категорією працівників зберігається тільки місце роботи та посада.

Офіційна позиція Мінекономіки

Міністерство економіки України надало свій коментар цим змінам: 

«В статтю 119 КЗпП вносяться зміни в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення.

З урахуванням викладеного, а також з метою уникнення дискримінаційних підходів відносно працівників, які будуть прийняті (призвані) на військову службу після дня набрання чинності Законом, збереження роботодавцем заробітної плати за працівниками, які були прийнятті (призвані) на військову службу до дня набрання чинності Законом, на нашу думку, слід припинити.

Разом з тим, відповідно до статті 91 КЗпП підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за рахунок власних коштів можуть встановлювати додаткові порівняно з законодавством трудові і соціально-побутові пільги для працівників.».

Скасування гарантії для мобілізованих працівників

Тобто, з 01.07.2022 року роботодавці мають право скасувати накази про збереження середнього заробітку мобілізованих працівників. Роботодавці зобов’язані лише зберегти місце роботи та посаду.

Роботодавець на власний розсуд може продовжити нарахування середнього заробітку мобілізованому працівнику. Але це вже буде виключно за його бажанням та можливостями.

Щодо зворотної дії закону

Враховуючи, що прикінцевими та перехідними положеннями Закону, яким внесено вищезазначені зміни, не визначено особливостей застосування норми частини третьої статті 119 КЗпП, то дане питання може стати предметом судових спорів. 

А поки станом на сьогодні, цілком реально, що роботодавці припинять нарахування та виплату середнього заробітку працівникам, мобілізованим до 01.07.2022 р, керуючись роз’ясненнями Мінекономіки. Чи буде змінена дана ситуація – покаже судова практика.

Для отримання більш детальної консультації звертайтесь до волонтерського руху, контакти вказані тут.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.