ротація

Звільнення військового у зв’язку із наявністю батьків із числа осіб з інвалідністю

Запорізький окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу № 280/3382/22 за позовом до військової частини, Хортицького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним призов позивача до Збройних Сил України, на підставі Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію», який був здійснений Хортицьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та зобов’язання уповноваженої особи військової частини звільнити позивача з лав Збройних Сил України, з моменту набрання судовим рішенням законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що його протиправно було призвано на військову службу по мобілізації, оскільки відповідно до абз.11 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи. Позивач зазначає, що його мати є особою з інвалідністю ІІ групи, а батько є особою з інвалідністю ІІІ групи. При цьому, позивач зазначає, що він не надавав згоду на призов на військову службу. 

Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що станом на моменту призову на військову службу у Збройні Сили України жодних медичних документів, підтверджуючих наявність мати чи батька з числа осіб з інвалідністю позивач до Хортицького РТЦК та СП не надав. За результатом обстеження сімейного стану військовослужбовця було встановлено та підтверджено наявність батьків з інвалідністю. Але станом на дату призову за дані факти відповідачу  нічого відомо не було, у зв`язку з чим відповідач вважає, що діяв в межах своєї компетенції та жодним чином не порушив діюче законодавство України. 

Позиція суду

Стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначає перелік військовозобов`язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

При цьому, станом на дату призову позивача стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не містила такої підстави для звільнення від призову на військову службу, як те, що військовозобов`язаний має дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Лише 15.03.2022 Верховною Радою України ухвалено Закон України №2122-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за особами з інвалідністю і хворими дітьми», яким внесено зміни зокрема до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Закон України №2122-IX від 15.03.2022 «Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за особами з інвалідністю і хворими дітьми» набув чинності 21.03.2022.

Тобто, лише з 21.03.2022 стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає норму відповідно до якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи (абзац 11 частини 1 статті 23 Закону).

За таких обставин, доводи позивача щодо протиправності його призову на військову службу через дію положень абзацу 11 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є хибними, оскільки станом на дату призову таких положень зазначений Закон не містив.

Тому суд дійшов висновку про необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправними дій щодо призову позивача до Збройних Сил України, на підставі Указу Президента України №69/2022 «Про загальну мобілізацію», який був здійснений Хортицьким районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Проте підстави для звільнення з військової служби передбачені статтею 26 Закону №2232-XII.

Так, відповідно до підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII, військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час воєнного стану: через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв`язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Суд зазначив, що пункт 2 частини четвертої статті 26 доповнено підпунктом «г» згідно із Законом№2122-IX від 15.03.2022, який набув чинності з 21.03.2022.

Тобто, з 21.03.2022 підставою для звільнення військовослужбовця зі служби у період воєнного часу є зокрема наявність у такого військовослужбовця дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови, що військовослужбовець не висловив бажання продовжувати військову службу.

Отже, враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для звільнення позивача з військової служби за підпунктом «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону №2232-XII, оскільки мати позивача є особою з інвалідністю ІІ групи.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.