податок

В 2022 році власники нерухомості мають сплатити податок на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, за 2021 рік.

Сплата податку в період дії воєнного стану та за знищену нерухомість або розташовану на тимчасово окупованих територіях/в зоні ведення бойових дій

За 2021 та 2022 роки не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки:

 • розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;
 • розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;
 • за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

За період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки:

 • розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії;
 • розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації;
 • та за об’єкти житлової нерухомості, що стала непридатною для проживання у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Наразі Кабінетом Міністрів України не затверджено переліку територій, на яких ведуться бойові дії. До його затвердження можна користуватись  Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 30 травня 2022 року».

База оподаткування

Базою оподаткування є загальна площа житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток. Загальна площа визначається податковою на підставі даних Державного реєстру прав на нерухоме майно та/або на підставі документів на право власності, наданих власником.

Якщо загальна площа нерухомості перевищує 300 м кв (для квартир) та 500 м кв (для будинків), то сума податку буде збільшена на 25000 грн. на рік за кожен такий об’єкт нерухомості.

Пільги

База оподаткування зменшується:

 • для квартири – на 60 м кв;
 • для житлового будинку – на 120 м кв;
 • для різних типів житлової нерухомості (в разі наявності у власності різних видів житлової нерухомості чи їх часток) – 180 м кв.

Таке зменшення бази оподаткування застосовується податковим органом щорічно при здійсненні розрахунку розміру податкового зобов’язання.

 Пільги не застосовуються в наступних випадках:

 • якщо площа нерухомості перевищую в 5 разів розмір неоподатковуваної площі, тобто 300 для квартир та 600 м кв для будинків відповідно;
 • якщо нерухомість використовується для отримання доходу (використовується у підприємницькій діяльності, здається в оренду тощо).

Варто зазначити, що в деяких регіонах органи місцевого самоврядування не тільки встановили власний розмір податку на нерухоме майно та збільшили граничну площу об’єктів, що звільняється від оподаткування, а також затвердили перелік об’єктів нерухомого майна, які не підлягають оподаткуванню, тобто встановили власні пільги щодо сплати податку на нерухомість.

Ставки податку

Ставки податку на нерухомість встановлюються органами місцевого самоврядування, але не більше 1.5% від розміру мінімальної заробітної плати за 1 метр квадратний, встановленої станом на 01.01.2021 р.

Станом на 01.01.2021 р. розмір мінімальної заробітної плати становив 6000.00 грн.

Строки сплати

Строк сплати: 60 днів з моменту отримання податкового повідомлення- рішення.

В разі пропуску строку оплати настає наступна відповідальність: 

 • до 30 календарних днів – 5% від погашеної суми податкового зобов’язання, 
 • більше 30 календарних днів – 10%.

В разі, якщо власник не отримав податкового повідомлення рішення, то він звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату (але не від обов’язку сплатити податок!).

На сьогодні пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню у випадку вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою внаслідок введення воєнного, надзвичайного стану.

Приклад розрахунку

Для прикладу візьмемо квартиру в місті Києві загальною площею 70 м кв. Платником буде власник. Загальна площа квартири – 70 м кв.

Застосовуємо пільгу: 70 м кв – 60 м кв = 10 м кв. Отже податок потрібно сплачувати лише за 10 м кв.

Розмір податку на нерухомість встановлено Рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 р. № 242/5629  і складає він 1.5% від мінімальної заробітної плати за 1 метр квадратний. Вже на 2021 рік не передбачено застосування понижуючого коефіцієнту 0.75 як було торік.

Розмір мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2021 р. становив 6000.00 грн.

А отже маємо:

6000.00 х 1,5 % = 90.00 грн за 1 метр квадратний

90.00 х 10 = 900.00 грн за рік

Таким чином, власник квартири в місті Києві загальною площею 70 м кв має сплатити у 2022 році податок на нерухомість за 2021 рік в розмірі 900.00 грн. протягом 60 днів з моменту отримання відповідного податкового повідомлення-рішення.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.