військовий облік

ІІІ група інвалідності дружини є підставою для звільнення з військової служби

Згідно обставин справи, військовослужбовець звернувся до суду у зв’язку із тим, що військова частина відмовила йому у звільненні через сімейні обставини, обгрунтувавши таке рішення тим, що ІІІ група інвалідності дружини не є підставою для звільнення.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що пп. “г” п. 2 ч. 4 ст. 26 Закону України  “Про військовий обов’язок і військову службу” встановлено, що військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби під час воєнного стану через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): у зв`язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Системний аналіз вказаної норми дає підстави для висновку, що під час воєнного стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації звільняються за сімейними обставинами (якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу) за таких підстав:

1) в разі наявності дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю, незалежно від групи інвалідності. При цьому вказана норма не ставить звільнення з військової служби у залежність від наявності певної групи інвалідності, а передбачає таку можливість в силу того, що один із подружжя є особою з інвалідністю, без конкретизації якої саме групи є інвалідність;

2) та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

У зв’язку із наведеним, суд зобов’язав військову частину прийняти рішення про звільнення військовослужбовця з військової служби через сімейні обставини.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим

Детальніше: рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі  № 420/17340/23 від 03 січня 2024 року.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.