медичний огляд

Суд визнав протиправною та скасував постанову військово-лікарської комісії

Згідно обставин справи військовослужбовець з 28 лютого 2022 року призваний на військову службу під час мобілізації та зарахований до списків особового складу військової частини. Під час проходження військової служби стан його здоров`я суттєво погіршився. За результатами  проведення медичного огляду 05 липня 2022 року військово-лікарською комісією (далі – ВЛК) було складено свідоцтво про хворобу якою його визнано позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Однак, постановою від 18 серпня 2022 року ВЛК встановила, що він є обмежено придатним до військової служби та непридатним до служби у високомобільних десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спеціальних спорудах. 

Не погоджуючись із таким висновком військовослужбовець звернувся Центральної військово-лікарської комісії (далі – ЦВЛК) із заявою про незгоду з постановою ВЛК. За результатами розгляду такої заяви ЦВЛК  повідомила, що його було обґрунтовано визнано обмежено придатним до військової служби, підстав для скасування постанови ВЛК не має.

Військовослужбовець вважає постанову ВЛК протиправною та такою, що підлягає скасуванню, у зв’язку із чим звернувся до суду.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив, відповідно до статті 39 пункту а Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби який є додатком №1 до Положення № 402, особа визнається непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку у разі наявності у неї, зокрема, гіпертонічної хвороби III стадії.

Пунктом 20.3 підпунктом “г” Положення № 402 встановлено, що одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані пій особі.

Відповідно до пункту 22.10 Положення № 402 свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з незатвердженою штатною ВЛК постановою повертається до госпітальної (гарнізонної) ВЛК, яка склала його, з викладенням у постанові штатної ВЛК причин підтвердження та необхідними рекомендаціями.

Проте, судом встановлено, що всупереч таким вказаним положенням військово-лікарською комісією не наведено жодних вказівок щодо видів служби (не рід військ, в яких позивач не може проходити військову службу у зв`язку з непридатністю) та не зазначено роботи, які протипоказані позивачеві, та причини незатвердження постанови ВЛК від 05 липня 2022 року № 448 із необхідними рекомендаціями.

Отже, постанова ВЛК є необґрунтованою, встановленою без належного та повного медичного обстеження, у зв`язку з чим є протиправною та підлягає скасуванню.

Адвокат Лихачов Роман


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.