вручення повістки

Звільнення з військової служби за наявності дружини із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи

Військовослужбовець має право звільнитись з військової служби під час дії режиму воєнного стану за сімейними обставинами у зв`язку з наявністю дружини із числа осіб з інвалідністю. Така підстава для звільнення передбачена  ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 р. № 2232-ХІІ.

Військові частини часто відмовляють у задоволенні такого рапорта про звільнення посилаючись на те, що дружина не є особою, яка потребує постійного стороннього догляду (підтвердженого МСЕК) та не є особою з інвалідністю І чи ІІ групи. 

Така відмова є безпідставною, адже системний аналіз абз. 5 пп. «г» п. 2 ч. 4 статті 26 Закону №2232-ХІІ дає підстави для висновку, що під час воєнного стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації звільняються за сімейними обставинами за таких підстав: 

  • в разі наявності дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю, незалежно від групи інвалідності, при цьому вказана норма не ставить звільнення з військової служби у залежність від наявності певної групи інвалідності, а передбачає таку можливість в силу того, що один із подружжя є інвалідом, без конкретизації якої саме групи є інвалідність; 
  • та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи.

Даного висновку дійшов Волинський окружний адміністративний суд ухвалюючи рішення на користь військовослужбовця у справі № 140/5304/22.

Отже, військовослужбовець, дружина якого має інвалідність, має право на звільнення з лав ЗСУ незалежності від групи інвалідності та наявності чи відсутності необхідності здійснення постійного догляду. Сам факт наявності дружини із числа осіб з інвалідністю вже є самодостатньою підставою для звільнення.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.