медичний огляд

Встановлення групи інвалідності або ступеню втрати працездатності військовослужбовців, які отримали поранення під час захисту Батьківщини (Огляд МСЕК)

Головною умовою для направлення військовослужбовця на проходження медико-соціальної експертизи є висновок військово-лікарської комісії. 

Перш за все, необхідно розуміти відмінність військово-лікарської комісії (ВЛК) від медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

ВЛК –  це комісія, яка визначає придатність до військової служби та установлює причинний зв’язок поранення та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

МСЕК – це комісія, яка встановлює групу інвалідності та/або ступінь втрати працездатності без установлення інвалідності.

Так, для отримання одноразової грошової допомоги військовослужбовцю, який отримав поранення або інше ушкодження здоров’я під час безпосередньої участі у захисті Батьківщини, потрібно отримати довідку МСЕК, яка в подальшому подається з повним пакетом документів до військової частини для отримання виплат. 

Хто дає направлення на проходження МСЕК?

Тут можуть бути три випадки:

1. Якщо військовослужбовець знаходиться на стаціонарному лікуванні, то таке направлення надає військово-медичні або цивільно-медичні заклади, госпіталі, лікарні, де військовослужбовець проходив лікування або реабілітацію внаслідок отриманої травми, поранення, контузії чи захворювання.

2. Якщо під час проходження лікування військовослужбовця не було направлено на проходження МСЕК, то в такому разі необхідно подати рапорт до медичної роти військової частини про надання направлення для подальшого проходження МСЕК.

3. Для звільнених з військової служби направлення на МСЕК видає районний ТЦК та СП (військкомат).

Документи, які необхідно подати до МСЕК:

  •  копія документів, що підтверджує звернення військовослужбовця за наданням медичної допомоги(виписні епікризи, виписки з медичних карток, медичні довідки, виписок з облікових медичних журналів чи книг, протоколів огляду, результатів діагностичних досліджень);
  • копія паспорта військовослужбовця та ідентифікаційного коду;
  • копія свідоцтва про хворобу від ВЛК, довідка ВЛК;
  • копія витягу з наказу командира військової частини про зарахування/виключення зі списків особового складу частини для звільнених з військової служби;
  • копія військового квитка;
  • фото.

Розмір одноразової грошової допомоги

Розмір одноразової грошової допомоги напряму залежить від встановленої групи інвалідності/ ступеню втрати працездатності військовослужбовця.

І групи інвалідності внаслідок виконання обов’язків військової служби (захисту Батьківщини) передбачена виплата у розмірі 400-кратного прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року (992 400 гривень у 2022 році);

ІІ групи інвалідності – 300 – кратного прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року (744 300 гривень у 2022 році);

ІІІ групи інвалідності – 250 – кратного прожиткового мінімуму на 1 січня календарного року (620 250 гривень у 2022 році).

Встановлення ступеню втрати працездатності –  у розмірі, що визначається у відсотках від 70-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року (максимальний розмір 173 670 гривень у 2022 році).

Адвокат 

Тетяна Шевченко