суд

Суд визнав протиправною мобілізацію студента

Закарпатський окружний адміністративний суд розглянув адміністративну справу 260/2017/22 за позовною заявою до Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, начальника Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини, командира військової частини про визнання протиправними та скасування розпорядження, рішення та наказу, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що до початку агресії російської федерації проти України проживав у місті Харкові і навчався у Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут», у звязку із інтенсивними обстрілами переїхав у місто Тячев Закарпатської області, де провів кілька днів. 

Він прибув до Тячівського районного центру комплектування та соціальної підтримки Закарпатської області і повідомив про те, що є студентом 5 курсу (1 курс магістратури) денної форми навчання Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», надавши підтверджуючі документи, та зазначивши, що оригінали документів перебувають у місті Харків та надати такі немає можливості у зв`язку із труднощами логістики. 

Згодом йому зателефонували і повідомили про необхідність негайного прибуття до Тячівського РЦК та СП Закарпатської області,  де йому було виписано нове Тимчасове посвідчення військовозобов`язаного, в якому було зазначено, що позивач є придатний до військової служби та призваний на військову службу Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022 р. і прийнятий на військовий облік Тячівським РТЦК та СП, видано позивачу, як солдату, мобілізаційне розпорядження.

З даними документами позивач прибув до військової частини, де йому повідомили, що він надалі буду служити у 3 відділенні 1 взводу 3 роти цієї військової частини, згодом було видано наказ командира військової частини, яким позивача було зараховано до списків особового складу військової частини , призначено на посаду у військовій частині, оголошено про прийняття позивачем справ та посади і про вступ до виконання позивачем обов`язків за посадою у військовій частині.

Відповідач позовні вимоги не визнав, зазначивши, що позивач прибув до Тячівського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідно став на облік, як тимчасово переміщена особа та отримав повідомлення про виклик для проходження медичного огляду з метою призову на військову службу. При цьому не зазначив, що він є студентом та не надав жодного документу на підтвердження цього факту, не подав відповідну заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час загальної мобілізації у зв`язку із здобуття освіти, Зауважив, що протягом проходження служби в складі військової частини позивач не заявляв жодних заперечень стосовно проходження військової служби.

Позиція суду

Відповідно до абзаців 1, 2 частини 2 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»№ 3543-ХІІ призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також, зокрема, здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти. Згідно Закону України «Про вищу освіту»:

1) вища освіта – сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, Інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень повної загальної середньої освіти (пункт 5 частини 1 статті 1);

2) здобувані вищої освіти – особи, які навчаються у закладі вищої освіти на певному рівні вищої освіти з метою здобуття відповідного ступеня і кваліфікації (пункт 11 частини 1 статті 1);

3) підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти, зокрема, другий (магістерський) рівень (абзаци 1,4 частини 1 статті 5);

4) особа має право здобувати вищу освіту в різних формах або поєднувати їх. Основними формами здобуття вищої освіти є: інституційна (очна (денна, вечірня), заочна, дистанційна, мережева); дуальна. Очна (денна, вечірня) форма здобуття вищої освіти – це спосіб організації навчання здобувачів вищої освіти, що передбачає проведення навчальних занять та практичної підготовки не менше 30 тижнів упродовж навчального року (частини 1,2 статті 49).

Таким чином, будучи здобувачем вищої освіти, який навчається за денною формою здобуття освіти у Національному технічному університеті «Харківський політехнічний інститут», в порушення абзаців 4, 5 статті 1, абзаців 1, 2 частини 2 статті 23 Закону № 3543-ХП, статті 1 Закону України «Про оборону України», частини 6 статті 2, абзацу 1 частини 1 статті 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», Указу № 64/2022, Указу № 65/2022 та підпункту 1 пункту 252 Положення № 1153/2008, ОСОБА_1 був незаконно призваний на військову службу за призовом під час мобілізації; на особливий період, на підставі незаконного Указу № 69/2022, що було підставою для задоволення даного позову.

Адвокат Роман Лихачов


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.