медичний огляд

Що означає непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців

Під час проходження військової служби багато військовослужбовців потрапляють у шпиталь із пораненнями чи загостреннями хронічних хвороб. За результатами проходження лікування та ВЛК отримують висновок: непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців. 

Розберемось, що це за статус та що в цьому проблемного.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене Наказом Міністерства оборони України №402 від 17.11.2008р. передбачає право в період дії режиму воєнного стану ВЛК виносити рішення: “Постанова “Непридатний до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців». 

Таке рішення ВЛК приймає на підставі статей 7, 11, 12г, 13д, 24, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 81 Розкладу хвороб у випадках, коли для відновлення придатності (обмеженої придатності) до військової служби необхідний термін від 6 до 12 календарних місяців.

Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України №1153/2008 від 10.12.2008 року передбачено, що військовослужбовці, які перебувають на військовій службі та згідно з постановою ВЛК є непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягають звільненню у відставку за станом здоров’я, а визнані тимчасово непридатними до військової служби з переоглядом через 6 або 12 місяців – звільненню в запас за станом здоров’я із зазначенням у наказі про звільнення, що ці особи підлягають повторному медичному обстеженню після закінчення відповідного строку.

Але ст. 26 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”, яка визначає підстави для звільнення військовослужбовців у воєнний час не містить такої підстави для звільнення.

Отже, командир не має правової підстави для звільнення військовослужбовця, визнаного непридатним до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців.

Тому командування військових частин, виводить таких військовослужбовців в розпорядження командирів підрозділів та залишає їх в розташуванні військових частин. 

Командири військових частин не мають підстав “відпустити” додому, щоби військовослужбовець міг лікуватись та відновлюватись самостійно на період непридатності.

Тобто у командира відсутній дієвий механізм щодо вирішення цих ситуацій. А виведення  у розпорядження командира підрозділу веде до зняття з посади військовослужбовця та, як наслідок, позбавлення через два місяці грошових виплат. Що позбавляє цілком військовослужбовця можливості себе утримувати.

Звернення щодо необхідності внесення відповідних змін до чинного законодавства України неодноразово озвучувалась. Петиція про внесення необхідних змін також зареєстрована.

Сподіваємось на якнайшвидше внесення необхідних змін.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.