одруження

Хто має право зареєструвати шлюб без особистої присутності

07.03.2022 р. Кабінет Міністрів України затвердив постанову, яка зробила можливим одруження з військовослужбовцем Збройних Сил без особистої присутності такого нареченого (нареченої). Також таке право мають: військовослужбовці Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Національної гвардії, іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, поліцейські, особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки або працівники закладу охорони здоров’я.

Хто проводить реєстрацію шлюбу

Шлюб може бути зареєстрований будь-яким працюючим відділом державної реєстрації актів цивільного стану.

Також факт реєстрації шлюбу може бути засвідчений безпосереднім командиром (керівником) військовослужбовця без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.

Порядок реєстрації шлюбу

Військовослужбовець подає заяву безпосередньому командиру для засвідчення справжності підпису. Командир своєю чергою забезпечує передачу заяви до відділу ДРАЦС. Така заява військовослужбовця одночасно є і згодою на укладення шлюбу.

В заяві необхідно вказати наступні відомості про себе та нареченого/наречену:

  1. прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності),
  2. дату народження,
  3. громадянство.

у разі обрання прізвища нареченого (нареченої) або приєднання до свого прізвища нареченого (нареченої) — також відомості про обране прізвище.

Засвідчення факту укладення шлюбу командиром

Факт реєстрації шлюбу засвідчується актом про укладення шлюбу (далі — акт), який складається безпосереднім командиром (керівником) військовослужбовця та скріплюється гербовою печаткою відповідного військового формування.

Акт має містити наступні відомості:

  • дата та місце його складення,
  • прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності),
  • дату народження обох наречених,
  • їх громадянство,
  • у разі обрання прізвища одного із них або приєднання до свого прізвища іншого — також відомості про обране прізвище.

Акт надсилається командиром до будь-якого відділу ДРАЦС для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Видача свідоцтва про шлюб

Актовий запис про шлюб складається відділом ДРАЦС в день отримання заяви про державну реєстрацію шлюбу від військовослужбовця, чи акта, зокрема у разі їх отримання за допомогою електронних засобів телекомунікації.

На підставі складеного актового запису про шлюб подружжю або одному з них у день звернення до відділу ДРАЦС, яким зареєстровано шлюб, видається відповідне свідоцтво.

Якщо звернення до відділу ДРАЦС, яким зареєстровано шлюб, неможливе, відповідне свідоцтво видається в іншому відділі ДРАЦС у разі внесення відомостей про такий шлюб до Реєстру та за наявності доступу до нього.

Відомості, відсутні в актовому записі про шлюб, можуть бути внесені до нього після припинення чи скасування воєнного стану у визначеному законодавством порядку.

 

ЗАЯВА ПРО ДЕРЖАВНУ РЕЄСТРАЦІЮ ШЛЮБУ ЗАВАНТАЖИТИ
АКТ ПРО УКЛАДЕННЯ ШЛЮБУ ЗАВАНТАЖИТИ


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального, сімейного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна правова допомога військовослужбовцям.