аліменти

Утримання аліментів під час дії воєнного стану

Введення воєнного стану в Україні жодним чином не вплинуло на обов’язок батьків по утриманню дитини. Як і в мирний час один з батьків, з яким проживає дитина і який одноосібно утримує дитину, має право звернутись до суду з метою стягнення аліментів, а рішення суду по утриманню аліментів має обов’язково виконуватись.

Стягнути аліменти на утримання дити можна звернувшись до суду з позовною заявою або із заявою про отримання судового наказу.

Різниця між цими двома способами є: строки отримання рішення та гранична межа суми на утримання дитини. При позовному провадженні стягувач може просити суд стягнути аліменти або у твердій грошовій сумі або в частці від заробітку. Видача судового наказу – це швидший шлях, але гранична сума аліментів обмежена: на одну дитину – одна чверть заробітку, на двох дітей – одна третина, на трьох і більше дітей – половина заробітку, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Ще однією важливою різницею є місце подання позовної заяви та заяви про видачу судового наказу. Заява про видачу судового наказу подається за зареєстрованим місцем проживання відповідача, а позовна заява – за місцем реєстрації позивача.

Утримання аліментів з військовослужбовців

Військовослужбовці зобов’язані сплачувати кошти на утримання дитини як і будь-які інші громадяни. Постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 р. № 146 «Про перелік видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб» передбачено, що з   військовослужбовців   Збройних  Сил   України,   інших військових формувань, утворених  відповідно  до  законів  України,  Держспецзв’язку,  Держприкордонслужби,  поліцейських, осіб рядового і  начальницького  складу  органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби,  співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться  з  усіх  видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення,  що  не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.

Наказом Міністерства оборони України від 15.05.2013 р. № 316 затверджено перелік додаткових видів грошового забезпечення та інших виплат, здійснених у грошовій формі, що не підлягають облікові при відрахуванні аліментів з військовослужбовців Збройних Сил України. До переліку віднесено наступні виплати:

  • одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби;
  • одноразова допомога на початкове обзаведення;
  • матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань;
  • грошова компенсація за піднайом (найом) жилих приміщень;
  • грошова компенсація у розмірі вартості набору продуктів особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом;
  • суми витрат, що відшкодовуються під час відряджень;
  • польові виплати;
  • грошова премія як вид заохочення, встановлений Дисциплінарним статутом Збройних Сил України;
  • допомога в проведенні поховання і компенсація матеріальних витрат на ритуальні послуги та спорудження надгробків;
  • грошова допомога для оздоровлення;
  • винагорода за тривалість безперервної військової служби;
  • підйомна допомога та добові за час перебування в дорозі;
  • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • грошова компенсація за невикористані дні відпустки;
  • грошова компенсація військовослужбовцям за належне їм для отримання жиле приміщення.

Також утримання здійснюються з додаткової винагороди (30000 грн та 100000 грн).

Припинення утримання аліментів із заробітку мобілізованих працівників

Верховна Рада України внесла зміни до Кодексу законів про працю, якими скасувала, передбачену ст. 119 гарантію щодо збереження середнього заробітку за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення. Дана норма набрала чинності 19.07.2022 р., тож з цієї дати підприємства припинили утримання та перерахування аліментів.

У випадку примусового виконання рішення суду на підставі виконавчого документа та відсутності відомостей про місце проходження військової служби, стягувач має право звернутись до приватного чи державного виконавця, на яких законом покладено обов’язок з пошуку доходів боржника. З цією метою виконавці наділені відповідними повноваженнями, зокрема: надавати запити та отримувати відповіді на них у найкоротші терміни від податкових органів про осіб, які здійснюють виплату доходу боржнику.

У разі добровільного виконання рішення про стягнення аліментів, питання пошуку місця проходження військової служби покладається на стягувача. Стягувач має можливість подати підприємству заяву про повернення виконавчого документа та пред’явити виконавчий документ до виконання до військової частини за місцем проходження військової служби платника аліментів, або до державного чи приватного виконавця.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.