територіальна оборона

Що таке територіальна оборона

Територіальна оборона – система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюються у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також для надання допомоги у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій.

Що таке Сили територіальної оборони

Сили територіальної оборони Збройних Сил України (далі ТрО) – окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони.

Тобто сили ТрО є частиною Збройних Сил України, які виконують завдання з протидії воєнним загрозам та захисту населення.

Як комплектують особовий склад ТрО

Комплектування органів військового управління, військових частин Сил ТрО здійснюється:

  • У мирний час – військовослужбовцями за контрактом та за призовом особами офіцерського складу.
  • В особливий період – військовослужбовцями за контрактом, за призовом особами офіцерського складу та територіальним резервом.

Облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки.

Бійці ТрО є військовослужбовцями. На них розповсюджується дія Статутів Збройних Сил України.

Завдання ТрО

Завданнями територіальної оборони є:

  • своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості до моменту розгортання в межах такої території угруповання військ (сил) або/чи угруповання об’єднаних сил, призначених для ведення бойових дій з відсічі збройної агресії проти України;
  • участь у посиленні охорони та захисті державного кордону;
  • участь у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідації наслідків ведення бойових дій
  • участь у підготовці громадян України до національного спротиву;
  • участь у забезпеченні умов для безпечного функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування та органів військового управління
  • участь в охороні та обороні важливих об’єктів і комунікацій, інших критично важливих об’єктів інфраструктури та об’єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення, районного у містах рад, сільських, селищних, порушення функціонування та виведення з ладу яких становлять загрозу для життєдіяльності населення
  • забезпечення умов для стратегічного (оперативного) розгортання військ або їх перегрупування;
  • участь у здійсненні заходів щодо тимчасової заборони або обмеження руху транспортних засобів і пішоходів поблизу та в межах зон/районів надзвичайних ситуацій та/або ведення бойових дій
  • участь у забезпеченні заходів громадської безпеки і порядку в населених пунктах;
  • участь у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану в разі його введення на всій території України або в окремих її місцевостях;
  • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями агресора;
  • участь в інформаційних заходах, спрямованих на підвищення рівня обороноздатності держави та на протидію інформаційним операціям агресора.

Місце виконання завдань ТрО та участь в бойових діях

Виконання завдань територіальної оборони здійснюється на всій території України включно з районами ведення воєнних (бойових) дій.

Рішення про виконання завдань територіальної оборони в районах ведення воєнних (бойових) дій приймається Головнокомандувачем Збройних Сил України.

З метою нарощування сил і засобів для стабілізації обстановки, а також у випадку визначення відповідної зони територіальної оборони районом ведення воєнних (бойових) дій військові частини Сил територіальної оборони Збройних Сил України та добровольчі формування територіальних громад за рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України можуть залучатися до виконання завдань територіальної оборони поза межами своєї зони територіальної оборони та в районах ведення воєнних (бойових) дій.

Пільги та гарантії військовослужбовців ТрО

Соціальний і правовий захист військовослужбовців, які беруть участь у заходах підготовки та виконанні завдань територіальної оборони, здійснюється згідно із Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

В разі виникнення додаткових питань щодо зарахування до лав ТрО, передислокації чи виконання завдань ви можете звернутись до нас для отримання детальної консультації у відповідності до вашого запиту та конкретних обставин.

Всі послуги в рамках проєкту безкоштовні  для військовослужбовців, ТрО та добровольців ДФТГ, а також членів їх родин та близьких.

Джерела:

  • Закон України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 р. 1702-ІХ
  • Закон України Про внесення змін до Закону України “Про основи національного спротиву” щодо надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення воєнних (бойових) дій від 03.05.2022 р. №2237-IX

Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі містобудівного, соціального, сімейного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво інтересів в суді. Безоплатна правова допомога військовослужбовцям.