технічний паспорт

Поновлення втрачених документів на нерухоме майно

Під час війни, актуальним є питання щодо поновлення правовстановлюючих документів на нерухомість, якщо документи було втрачено під час бойових дій.

Слід звернути увагу, що зазвичай, перелік документів на нерухомість (будинок, квартиру) складається з:

  • технічного паспорта;
  • свідоцтва про право власності (на приватизоване майно), договір дарування, договір купівлі-продажу, свідоцтво про право на спадщину.

Наявність лише технічного паспорта на нерухоме майно не є доказом права власності на це майно в особи. Тому, найголовнішим документом є саме правоустановчі документи: свідоцтво про право на спадщину, свідоцтва про право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування.

Отримання дубліката технічного паспорта на нерухоме майно

У випадку втрати технічного паспорта на нерухоме майно, особі слід звернутися до бюро технічної інвентаризації, яке видавало оригінал технічного паспорта з заявою про отримання дубліката технічного паспорта. До заяви, необхідно буде додати документ, що підтверджує право власності особи на нерухомість, а саме: витяг з Реєстру речових прав – якщо реєстрація проведена після 2013 року, або ж інформаційну довідку щодо реєстрації права власності, якщо реєстрація проводилася до 2013 року.

В разі проведення бойових дій, на території знаходження майна, власнику слід дізнатися, де фактично знаходяться на даний момент органи БТІ, з метою подальшого звернення.

Слід звернути увагу, що технічний паспорт вам буде необхідний, в разі продажу або дарування нерухомого майна. 

Отримання дубліката або поновлення правовстановлюючих документів на нерухомість

З метою відновлення правовстановлюючого документа, який був виданий до 01.01.2013 р., то слід звернутися до державного реєстратора в Центрі надання адміністративних послуг за місцем знаходження майна, або ж до нотаріуса, який посвідчував право на спадкування, договір дарування або ж договір купівлі-продажу.

В разі проведення бойових дій, на території знаходження нерухомого майна, слід дізнатися фактичне місце перебування державного органу або нотаріусу, який посвідчував угоду щодо нерухомого майна, з метою отримання дубліката правовстановлюючого документа.

Якщо майно було приватизоване або отримане у власність після 2013 року, то дані щодо майна вже містяться в Державному реєстрі речових прав, а отже особа може звернутися до нотаріуса що посвідчував угоду, або ж до державного щодо отримання дубліката правовстановлюючих документів. На час воєнного стану, доступ до Реєстру речових прав на нерухоме майно мають нотаріуси та державні реєстратори. По завершенню воєнного стану, у випадку, якщо особа не пам’ятає який саме нотаріус проводив реєстрацію договору купівлі-продажу, дарування, то можна звернутися до адвоката або ж до нотаріуса щодо отримання інформаційної довідки щодо нерухомого майна, де будуть зазначені всі реєстраційні дії відносно нерухомості.

Якщо ж отримати дублікат правовстановлюючого документа неможливо, то слід звернутися до суду з заявою про визнання права власності на майно. Рішення суду у вказаному випадку, фактично буде замінювати правовстановлюючий документ, а також буде внесено в Реєстр речових прав на нерухоме майно, як підстава права власності.

Івашківський Андрій

Адвокат


Івашківський Андрій

Адвокат в сфері цивільного, господарського та адміністративного права. Представництво інтересів в судах.