звільнений

Безоплатні послуги з психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації для звільнених з полону

Особи звільнені з полону та визнані такими, що були позбавлені свободи внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, мають право на одноразову грошову допомогу у розмірі 100 тис. гривень та на безоплатне отримання послуг з психологічної реабілітації, соціальної та професійної адаптації.

Визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, здійснюється міжвідомчою комісією на підставі відповідної заяви звільненої особи. Про це ми писали в окремій статті.

Для отримання послуг із психологічної реабілітації звільнені особи самостійно обирають спеціаліста чи заклад (із затвердженого Мінветеранів переліку!) звертаються до органу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання, а такі, що переселилися з тимчасово окупованої території чи районів бойових дій – за фактичним місцем проживання.

Для цього звільнена особа чи її законний представник подає заяву, складену в довільній формі, медичну довідку закладу охорони здоров’я за формою № 070/о (або виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою № 027/о, видану закладом охорони здоров’я, в якому звільнена особа отримувала медичну допомогу в постізоляційний період), копію рішення міжвідомчої комісії про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Під час подання копій документів необхідно пред’явити оригінали таких документів.

Що таке соціальна та професійна адаптація?

Заходи із соціальної адаптації – це допомога в проведенні аналізу життєвої ситуації, визначенні основних проблем, шляхів їх розв’язання; надання інформації з питань соціального захисту населення; навчання, формування та розвиток соціальних навичок, умінь; допомога в зміцненні/відновленні родинних та суспільно корисних зв’язків, організації денної зайнятості та дозвілля.

Заходи із професійної адаптації – це заходи, спрямовані на відновлення та вдосконалення професійних навичок і умінь шляхом професійного навчання, надання інформаційних, консультаційних та профорієнтаційних послуг із зазначених питань, підвищення конкурентоспроможності звільнених осіб на ринку праці.

Професійна адаптація звільнених з полону

Професійна адаптація звільнених осіб за робітничими професіями здійснюється шляхом професійної орієнтації, первинної професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації з урахуванням їх навичок, умінь і побажань.

Для отримання послуг з професійної адаптації звільнені особи письмово звертаються до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем фактичного проживання (перебування) із заявою, складеною в довільній формі. До заяви додається копія рішення міжвідомчої комісії, утвореної Мінреінтеграції, про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Під час подання копії документа необхідно пред’явити оригінал рішення міжвідомчої комісії про визнання особи такою, що була позбавлена свободи внаслідок збройної агресії проти України.

У разі організації професійного навчання за професіями, для набуття яких відповідно до законодавства вимагається проходження попереднього медичного та наркологічного огляду, звільнена особа проходить його у закладах охорони здоров’я в установленому порядку.

Професійне навчання може бути здійснене за денною, вечірньою (змінною), очно-заочною, дистанційною, екстернатною формою навчання, з відривом і без відриву від виробництва та за індивідуальними навчальними планами.

Після успішного завершення повного курсу навчання за відповідними робочими навчальними планами та робочими навчальними програмами видаються такі документи державного зразка:

свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації – за результатами первинної професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за робітничими професіями;

документ про підвищення кваліфікації – за результатами підвищення кваліфікації осіб з вищою освітою.

У разі підвищення кваліфікації на курсах цільового призначення особи отримують посвідчення встановленого зразка.

Особам, які навчалися професіям, пов’язаним з роботами на об’єктах з підвищеною небезпекою, що перебувають під наглядом спеціально уповноважених органів державної влади, разом із свідоцтвом про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації видається посвідчення встановленого зразка про допуск до роботи на зазначених об’єктах.

Адвокат

Наталя Лісова


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.