знищене житло

Самостійна фіксація пошкодження чи знищення майна

Обстеження уповноваженими органами

Обстеження пошкоджених об’єктів здійснюється за рішенням уповноважених органів (виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності – військовими адміністраціями) шляхом комісійного обстеження на підставі заяви громадян, установ та організацій, інформації, отриманої із засобів масової інформації, від центральних органів виконавчої влади (ДСНС, Національної поліції), військових формувань тощо.

Роботи з обстеження пошкоджених об’єктів виконуються на територіях, на яких відсутні або завершено активні фази бойових дій, після здійснення комплексу заходів щодо:

  • оперативного реагування на випадки виявлення вибухонебезпечних предметів, проведення обстеження (розмінування) та виконання піротехнічних робіт, пов’язаних із знешкодженням виявлених вибухонебезпечних предметів із залученням підрозділів ДСНС, Національної поліції, а також за необхідності – підрозділів Збройних Сил та СБУ;
  • виконання робіт з первинного демонтажу частин об’єктів або його окремих конструктивних елементів (у разі потреби) з метою забезпечення доступу до пошкоджених об’єктів сил цивільного захисту для проведення аварійно-рятувальних та інших невідкладних робіт;
  • виконання робіт з пошуку постраждалих та загиблих фахівцями ДСНС із залученням комунальних служб та формувань і спеціалізованих служб цивільного захисту, транспортування тіл (останків) загиблих;
  • здійснення оперативно-слідчих дій правоохоронними органами у рамках кримінальних проваджень.

За результатами результатів попереднього візуального огляду пошкоджених об’єктів (характеру та ступеня наявних пошкоджень) уповноважений орган визначає вид обстеження, який необхідно провести: комісійне або технічне, а також черговість та строки виконання робіт з обстеження.

Першочергово комісійному/технічному обстеженню підлягають:

  • пошкоджені об’єкти соціальної інфраструктури (об’єкти закладів дошкільної, загальної середньої освіти; закладів охорони здоров’я, закладів соціального захисту населення), будівлі адміністративного призначення, в тому числі такі, в яких надаються адміністративні послуги, розміщуються органи управління та сили цивільного захисту, зокрема пожежно-рятувальні підрозділи та аварійно-рятувальні служби;
  • пошкоджені об’єкти житлово-комунального господарства (електро-, газо-, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, а також їх мережі);
  • пошкоджені об’єкти житлового фонду, а саме багатоквартирні житлові будинки, гуртожитки.

Самостійна фіксація

Також власник може почати самостійно фіксувати факт пошкодження, якщо з поважних причин очікувати черги неможливо (наприклад, необхідність прибирання чи часткового відновлення будівлі з причини відсутності іншого житла чи прихистку або загрози остаточної руйнації).

В першу чергу необхідно зробити максимальну кількість фото пошкодженого майна:

  • двору, на яких можливо побачити наслідки руйнувань;
  • якщо це можливо – даху;
  • кожної будівлі зовні та з кожного боку, приділяючи особливу увагу пошкодженням стін (отвори, сліди від пуль і осколків);
  • пошкоджень інженерних мереж (газопровід, водопровід, каналізація, електрика) та їх елементів;
  • кондиціонерів і іншого обладнання, що знаходиться зсередини/зовні;
  • вікон і дверей (як з внутрішнього боку, так і ззовні);
  • пошкодження стін, підлоги, стелі всередині будівлі/квартири;
  • меблів, побутової техніки, інженерних мереж (опалення, водопровід, каналізація, еклектика) і їх елементів (котел, сантехнічні прилади, лічильники тощо).

Фото має містити максимум інформації про пошкоджені чи зруйновані об’єкти чи предмети з прив’язкою до місцевості, тобто на фото має бути зрозумілим місцерозташування за оточуючими об’єктами. Зробіть декілька загальних фото, де буде видно сусідні будівлі на вулицю.

Після фото фіксації варто зняти все те, що було сфотографовано, на відео.

Далі складаєте акт про пошкодження майна.  Примірну форму акту ви можете завантажити в кінці статті або в окремому розділі сайту.

Вкрай важливо зберігати документи на будівлі/квартиру (правоустановчі, технічний паспорт тощо), документи на знищені чи викрадені речі (чеки, квитанції, паспорти).

Якщо оселю було пограбовано (викрадено транспортний засіб), необхідно сфотографувати, а також зняти на відео безлад, який залишили мародери. Скласти акт  в якому перелічити всі зниклі речі. Акт підписує власник житла/транспортного засобу, члени його сім’ї, свідки подій, представники ОСББ (за наявності). І обов’язково звертайтесь з відповідною заявою в поліцію негайно після виявлення факту пограбування.

У випадку знищення чи пошкодження транспортного засобу  алгоритм дій схожий з діями по фіксації пошкоджень/знищення нерухомого майна: фото та відео фіксація, складання акту з детальним описом  подій та обставин, показаннями свідків (за наявності таких). І обов’язково звертайтесь з відповідною заявою в поліцію негайно після виявлення факту зникнення.

Але варто все ж таки пройти офіційну процедуру обстеження пошкодженого/зруйнованого майна задля уникнення в майбутньому непорозумінь з виплатою компенсацій.

Примірний акт самостійної фіксації пошкодження/знищення майна ЗАВАНТАЖИТИ


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.