суд

Суд визнав протиправним та скасував притягнення військового до дисциплінарної відповідальності та позбавлення додаткової винагороди за невиконання наказу

Згідно обставин справи 31 серпня 2022 року військовослужбовця відряджено в район виконання бойових завдань з датою прибуття 05 вересня 2022 року.

01 вересня 2022 року він особисто, без направлення медичної служби медичного пункту військової частини, звернувся до лікарні та в телефонному режимі повідомив командування військової частини про госпіталізацію. У закладі охорони здоров’я військовослужбовець пробув до 09 вересня 2022 року. Згідно довідки військово-лікарської комісії встановлено, що він потребує відпустки за станом здоров`я терміном на тридцять календарних днів.

В той же час, 08 вересня 2022 року призначено службове розслідування по факту невиконання військовослужбовцем бойового наказу, за результатами якого 26 вересня 2022 року на нього накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани та позбавлено додаткової винагороди у розмірі 30000 грн.

Однак, на переконання військовослужбовця такий наказ є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки, під час службового розслідування не було враховано всіх обставин, що унеможливлювали виконання ним бойового наказу, в тому числі не враховано, що згідно довідки військово-лікарської комісії він є обмежено придатним до військової служби. Крім цього, військовослужбовець рапортом повідомив командира військової частини про неможливість виконання бойового наказу за станом здоров`я.

Розглянувши матеріали справи, суд зазначив, що відповідно статті 254 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці зобов`язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов`язаний направити хворого до медичного пункту частини.

Статтею 255 Статуту передбачено, що амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини.

Відповідно до статті 257 Статуту висновок про часткове або повне звільнення військовослужбовців строкової військової служби від занять, робіт, несення служби у наряді, а офіцерів та військовослужбовців військової служби за контрактом, – від виконання службових обов`язків дається лікарем, а у військових частинах, де лікар за штатом не передбачений, – фельдшером не більше ніж на шість діб.

В той же час, стаття 260 Статуту передбачає, що на стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини.

У разі необхідності надання особі екстреної медичної допомоги у відповідності до Закону України «Про екстрену медичну допомогу», кожен громадянин України та будь-яка інша особа мають право звернутися за отриманням екстреної медичної допомоги до найближчого відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги чи іншого закладу охорони здоров`я, який може забезпечити надання такої допомоги.

Отже, у випадках, коли військовослужбовець потребує екстреної (невідкладної) медичної допомоги, він має право самостійно звернутися за медичною допомогою до найближчих закладів охорони здоров`я, в тому числі зателефонувавши до служби екстреної медичної допомоги за телефоном 103. При цьому військовослужбовець повинен повідомити медичним працівникам про те, що він перебуває на військовій службі у Збройних Силах України та доповісти безпосередньому командиру (начальнику). 

Враховуючи, що в період з 01 вересня 2022 року по 26 вересня 2022 року війсковослужбовець перебував на лікуванні та виписаний з рекомендацією щодо відпустки строком 30 календарних днів, суд встановив, що він не виконав бойовий наказ з об’єктивних причин.

Таким чином, обставини, підтверджують факт вчинення військовослужбовцем дисциплінарного проступку відсутні. За результатами розгляду даної справи, суд визнав протиправним та скасував притягнення військовослужбовця до дисциплінарної відповідальності та зобов’язав військову частину виплатити йому додаткову грошову винагороду у розмірі 30 000 грн.

Адвокат

Лихачов Роман


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.