аліменти

Підстави для здійснення перерахунку

Військовослужбовці, яким пенсія була нарахована на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р.  № 2262-ХІІ мають право на перерахунок. Адже при перерахунку пенсій у 2018 році не враховувались додаткові види грошового забезпечення. 

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. 

Усі призначені за  Законом 2262-XII пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом 2262-XII, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами Закону 2262-XII. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відмова у проведені перерахунку

Перерахунок пенсій здійснювався з порушеннями чинного законодавства. Пенсіонери масово отримували відмови від Пенсійного фонду та стикались з проблемою отримання від ТЦКСП довідки, в якій будуть зазначені всі складові грошового забезпечення.

Оскарження в судовому порядку

Розв’язання даної проблеми єдине. Це звернення до суду з адміністративним позовом про визнання протиправними дії територіального ТЦКСП щодо відмови у підготовці та наданні до територіального пенсійного органу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із обов’язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії та зобов’язання ТЦКСП підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку.

Судова практика по даній категорії справ позитивна. Позовні вимоги при правильному обґрунтуванні задовольняються та пенсіонери ЗСУ отримують перерахунок пенсії відповідно до нових вимог законодавства. Отримати детальну консультацію ви можете звернувшись до адвокатів нашого руху за контактами вказаними на сайті.


Наталя Лісова

Адвокат із спеціалізацією в галузі будівельного, земельного та військового права: статті, консультації, юридичний аудит, представництво в органах державної влади. Безоплатна юридична допомога військовослужбовцям ЗСУ.