Незаконні дії ТЦК та СП підлягають розгляду адміністративними судами: рішення суду

Згідно обставин справи, чоловік звернувся до суду у зв’язку із тим, що отримав направлення на проходження медичного огляду військово-лікарською комісією (далі – ВЛК) та повістку на відправку на військову службу. У позовних вимогах він вимагав визнати такі дії протиправними та зобов’язати територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (далі – ТЦК та СП) утриматися від дій, спрямованих на його призов на військову службу під час мобілізації.

Він зазначив, що був затриманий на вулиці представниками ТЦК та СП та доставлений до приміщення ТЦК та СП. При цьому, чоловік пред`явив посадовим особам документи про його бронювання як військовозобов’язаного. Проте, ігноруючи відстрочку, представник ТЦК та СП вручив йому направлення на проходження медичного огляду ВЛК. Після цього чоловік був примушений до проходження огляду. За результатами описаних вище неправомірних дій, йому було усно повідомлено про призов на військову службу та вручено повістку на відправку.

Однак, суди першої та апеляційної інстанції відмовилися відкрити провадження у справі, зазначивши, що даний спір не підлягає розгляду як у порядку адміністративного судочинства так і в судовому порядку взагалі. 

Не погоджуючись із такими рішеннями, чоловік подав касаційну скаргу.

Розглянувши матеріали справи, Верховний Суд зазначив, що спір у цій справі виник у зв`язку із діями ТЦК та СП, які полягали затриманні, доставленні до приміщення та примусовому направленні на медичний огляд, примушуванні до вказаного огляду з позбавленням можливості без такого огляду покинути приміщення ТЦК та СП, не зважаючи на пред’явлення чоловіком документи про бронювання. Чоловіком не оскаржуються вказана повістка як акт індивідуальної дії, на що послалися суди попередніх інстанцій, а питання стосується публічно-правових управлінських відносин щодо дій ТЦК та СП, які передували її врученню та саме таке вручення.

У зв’язку із наведеним, суд встановив, що вказана справа підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Рішення з Єдиного державного реєстру судових рішень проаналізовано юристом Громадського центру правосуддя Романом Лихачовим.

Детальніше: постанова Касаційного адміністративного суду Верховного суду від 07 лютого 2024 року у справі № 520/26066/23.


Роман Лихачов

Адвокат. Захист у кримінальних провадженнях. Отримання всіх додаткових виплат при звільненні, пораненні, в тому числі в судовому порядку. Оскарження результатів ВЛК. Супровід процесу звільнення з військової служби. Збільшення пенсій для військових.